České předsednictví EU symbolizuje i kyvadlo na pražské LetnéJen několik hodin po převzetí předsednictví Evropské unie vydalo Česko první oficiální prohlášení. Vyjadřuje v něm společně s Evropskou komisí politování, že se společnostem Gazprom a Naftogaz nepodařilo vyřešit jejich obchodní spor.

Ruský plynárenský koncern ve čtvrtek zcela ukončil dodávky plynu na Ukrajinu poté, co vypršel dosavadní kontrakt a nepodařilo se dosáhnout nové dohody.

"České předsednictví vyzývá obě strany a jejich vlády, aby pokračovaly v jednáních a rychle dospěly k dohodě tak, aby nebyly dotčeny dodávky plynů do Evropy," uvádí se v prohlášení.

Česko tak reaguje na obavy Evropy, že rusko-ukrajinský spor výhledově může ohrozit i tranzit odběratelům v Evropě. Takovou možnost Gazprom odmítl, ukrajinský Naftogaz však už dříve pohrozil, že by mohl konfiskovat plyn určený pro evropské zákazníky.

Premiér Mirek Topolánek ve čtvrtek uvedl v ČT, že Česko může v celém problémy sehrát zprostředkovatelskou roli. "Jsme v kontaktu s ruskou i ukrajinskou stranou," dodal.

Zároveň potvrdil, že Česká republika jakožto nová předsednická země Evropské unie chystá diplomatickou misi k řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg do oblasti pravděpodobně odjede s delegací už tuto neděli.

Čtěte více

Pochvala od Barrosa

Vývoj situace kolem ruského plynu či probíhající krize v Gaze jsou příklady, jak Česko během příštího půlroku může zasáhnout do globální politiky.

"Česko dostalo možnost účinkovat na mezinárodní scéně, nejedná se pouze o formální úkol," řekl v novoročním pozdravu Čechům předseda Evropské komise José Barroso s tím, že jako Portugalec sám poznal výhody, které může unie přinést menší zemi.

"Příprava předsednictví byla prvotřídní a mám absolutní důvěru, že české předsednictví dopadne úspěšně. Chci ocenit premiéra Mirka Topolánka. Pochopil, že Evropa není jen Brusel, ale třeba i Londýn nebo Praha," prohlásil Barroso.

Za hlavní úkol, který před EU nyní leží, označil ochranu pracovních míst na evropském trhu. Politici se podle něj musejí pokusit eliminovat dopady světové finanční krize na Evropu.

Češi: Je to formalita

Větší část Čechů zatím považuje české předsednictví za fomální záležitost, vyplynulo z průzkumu agentury STEM pro Otázky Václava Moravce. Pouze 44 procent oslovených respondentů vnímá současnou roli Česka v EU jako příležitost.

Samotná skutečnost českého předsednictví se přitom dostala do povědomí většiny lidí. 81 procent Čechů o ní ví, nejčastěji se jedná o vysokoškolsky vzdělané.

"České předsednictví je formální záležitostí hlavně pro lidi, kteří mají evropských záležitostech malé povědomí," řekl šéf STEMu Jan Hartl.