Záplavy v České republice si poprvé od roku 2006 vyžádaly lidskou oběť. Ve středu večer v Novém Jičíně zemřela po neúspěšných pokusech o resuscitaci žena, jak agentuře ČTK řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Hampl.

Lokální povodně však přímo ohrožovaly i další desítky lidí na Novojičínsku a Vsetínsku. Situace se měnila velmi rychle a dramaticky.

Záplavy záchranářům komplikovaly mnoho zásahů. Nemohli se například dostat k rodící ženě nebo muži s infarktem, kterého museli resuscitovat příbuzní.

"V případě toho úmrtí zatím nemáme informace, co se přesně stalo. Neznám ani identitu ženy. Mohu jen potvrdit, že zemřela na následky utonutí," řekl mluvčí Hampl. Dodal, že posádka, která se pokoušela pacientku v Novém Jičíně-Žilině oživit na místě, uvízla a vinou vody se nemůže vrátit na základnu.

V roce 2006 při povodních zemřelo v Česku deset lidí, v roce 2002 bezmála dvacet i v roce 1997 dokonce 48 lidí. 

Novojičínsko: Evakuace a stoletá voda

Z břehů se ve středu na Moravě vylilo několik toků a zaplavily až stovky domů.

Na Novojičínsku jsou nyní nejvíce postiženy obce Mořkov, Životice a Hodslavice. Hasiči zde večer evakuovali obyvatele rodinných domů. Na řece Jičínce hladina večer stoupla 5,5 metru na úroveň stoleté vody. V noci zasedl krajský krizový štáb.

"Nad Hodslavicemi jsme zaznamenali intenzivní srážky. Místy dosahovaly až 80 milimetrů. Voda spláchla hlínu z polí a vlna se prohnala obcí," dodal mluvčí povodí Čestmír Vlček.

Podle Ředitelství silnic a dálnic v některých ulicích stoupající voda vyzdvihovala kanalizační poklopy. Ulice Novellara musela být zcela uzavřena.

Vsetínsko: utopená auta

Na Vsetínsku se vylilo několik toků a zaplavily až stovky domů. V Zubří je několik utopených aut. Také tady zasedaly krizové štáby. ČTK to řekl mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček. Podle Českého hydrometeorologického ústavu stoupla za večer hladina Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí o víc než 150 centimetrů.

Průtok řeky se zvýšil víc než desetinásobně. Hladina byla po 21:00 těsně před vyhlášením třetího stupně povodňové aktivity. Podle předpovědi měla dále stoupat, podobně jako v Rožnově pod Radhoštěm.

On-line: Meteorolog: v pátek začnou letní vedra, ale se srážkami - čtěte ZDE

Podle Mitáčka s vodou bojují všechny jednotky přítomné v postižené oblasti. "Někteří lidé jsou přímo ohroženi. Voda je uvěznila v jejich domech. Někteří řidiči uvízli na komunikacích," přiblížil Mitáček.

"To, co platí teď, nemusí platit za pět minut. Budeme se řídit tím, co nám dovolí počasí," doplnil.

Jih Čech: odstavené čističky

Rozvodněné toky na jihu Čech odstavily některé čističky odpadních vod, problémy jsou i s dodávkami pitné vody. V Bavorově na Strakonicku s 1500 lidmi zaplavily silné deště místní vrty. Vodohospodáři tam proto musejí plnit vodojem z cisteren, informovala ve středu mluvčí Vodovodů a kanalizací Jižní Čechy (Vak JČ) Renáta Kollarczyková.

V Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku vodohospodáři odstavili čistírnu odpadních vod kvůli tomu, že se voda z Malše vrací zpět do čistírny. Odstaveny jsou i místní zdroje v Holubově, Chlumu, Chvalšinách, Křemži na Krumlovsku i v Českém Krumlově, celkem jde o šest míst. "Situace je řešena přepojováním z jiných zdrojů nebo zavážením vodojemů cisternami," řekla Kollarczyková.

Situace v Evropě: Rakousy mají padesátiletou povodeň

Mimo provoz jsou čističky ve Strunkovicích a Husinci na Prachaticku, částečné potíže zaznamenala i čistírna v dvanáctitisícových Prachaticích. Přívalové deště tam zhoršují také kvalitu vody z jednoho z místních zdrojů. Ty běžně pokrývají čtvrtinu spotřeby města. Většinu vody totiž Prachatičtí berou z centrálního římovského přivaděče.

"Prachatice žádný výpadek nezaznamenají, nyní budou ze sta procent zásobovány vodou z Římova," dodala mluvčí.

Nejvíce srážek: v noci na čtvrtek

Meteorologové předpokládali, že nejvíc srážek přijde v noci na čtvrtek. Ohroženy jsou místa, kde už záplavy začaly, nebo okolí, tedy jih Čech a Morava.

Největší srážkové úhrny se očekávaly v oblasti Novohradských hor, Šumavy a Jeseníků, kde by mělo ještě spadnout 20 až 50 litrů vody na metr čtvrteční. Na ostatním území spadne převážně pět až 15 litrů srážek.

Lidé už místy začali sčítat škody, které jim prudký déšť a voda způsobily. Zatím ale nahlásili jen desítky škod za celkem několik milionů korun.

Většina horních toků nyní kulminuje, stoupat ještě bude horní Lužnice, která může překročit první či druhý povodňový stupeň. Na dolním toku meteorologové výraznější vzestupy neočekávají.