Věci veřejné (VV) budou ve čtyřech internetových referendech hlasovat o vládních reformách. Vedení strany je 22. prosince předložilo svým členům a příznivcům, kterých je asi 20.000. Uvedlo to dnešní Právo. Místopředsedkyně VV Karolína Peake listu potvrdila, že strana bude výsledky hlasování respektovat.

Jako nejkontroverznější otázka se jeví ta, která se ptá, zda mají VV vyjednávat se svými koaličními partnery, aby byly základní principy důchodové reformy a zdravotní reformy schváleny jako ústavní zákon. Pokud se véčkaři vysloví pro variantu schválení reforem ústavním zákonem a jejich vedení to bude prosazovat na úrovni koalice, může to ohrozit nejen reformy, ale i samu vládu.

Pro schválení ústavního zákona potřebuje koalice ve Sněmovně dva hlasy opozice, které nemá. V Senátu, jehož třípětinovou většinu ústavní zákon vyžaduje, je dokonce v menšině. Koalice navíc ještě měsíc bude žít v nejistotě, protože výsledky referend budou známy až 21. ledna, uvedl list.

Peake Právu řekla, že referenda jsou pro stranu závazná. "Pokud se na ně ptáme, tak na ně chceme slyšet i odpověď a chceme výsledek prosazovat," dodala. Podle ní by všechny zásadní reformy měly být otázkou diskuse s sociální demokracií.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by si také přál dohodu s opozicí, podle něj ale není reálná. Zároveň považuje za nesmyslné vázat důchodovou reformu na souhlas ČSSD. Místopředseda ODS Alexandr Vondra považuje referendum VV za ústavní a politický nesmysl. Podle místopředsedy TOP 09 a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka to byl nešťastný krok.

"Pokud má koaliční partner jistotu, že referendum ho nezaváže k takové hlouposti, tak je mi úplně jedno, co dělá. Pokud by ho referendum k takovému kroku zavázalo, tak je to v podstatě totéž jako výzva k vypovězení koaliční smlouvy," řekl deníku Kalousek.

Dnes odpoledne VV upřesnily, že hlasování nezaváže jejich poslance k tomu, aby prosadili schválení důchodové a zdravotní reformy jako ústavního zákona.

"Z výsledku hlasování pouze vyplyne, jestli se mají VV pustit do vyjednávání o takovém kroku se svými koaličními partnery. VV by v otázce chystaných reforem rády dosáhly konsenzu vládních stran s opoziční ČSSD, aby byly chystané změny v systému důchodů a zdravotnictví udržitelné po řadu let," řekl poslanec VV Radim Vysloužil.

Na co odpovídají véčkaři:

Mají VV vyjednávat se svými koaličními partnery, aby byly základní principy důchodové a zdravotní reformy schváleny jako ústavní zákon?

Souhlasíte se sjednocením DPH na 19 procent pod záminkou financování důchodů bez plné kompenzace důchodcům a rodinám s dětmi?

Chcete, aby se do výpočtu důchodu nadále plně započítával průměrný příjem matky/otce v době jejich ekonomické aktivity i za dobu péče o dítě?

Souhlasíte s tím, aby osoby vychovávající děti měly nižší odvody na důchodové pojištění?

S námitkami členů stran vládní koalice Vysloužil nesouhlasí. "Není to vyslovení nedůvěry koaličním partnerům. Je to potvrzení naší (VV) středovosti," řekl  Vysloužil. Věci veřejné se po neúspěchu v podzimních senátních a komunálních volbách chtějí profilovat jako strana, která v převážně pravicové vládě přebírá odpovědnost za sociální dopady reforem.

Strana, která staví na prosazování přímé demokracie, se již v minulosti zavázala, že bude výsledky hlasování "véčkařů" respektovat. Výsledky budou známy po 21. lednu, kdy internetové referendum skončí.