Totální znechucení politikou dosáhlo v končícím roce 2010 svého vrcholu a voliči je manifestovali zejména v jarních volbách. Občané dali šanci ohromnému množství nových tváří, a tak se politická scéna proměnila nejvíce v dějinách České republiky.

Nadšení z nováčků však nevydrželo příliš dlouho. A voliči vystřízlivěli ještě do konce roku.

Jako kometa vylétly především nové subjekty – TOP 09 a Věci veřejné. Oba získaly dohromady nečekaných 65 poslanců. Jejich lídři Karel Schwarzenberg a Radek John se dlouho drželi v čele žebříčků popularity.

Radikální změnu stihla ještě před volbami ODS, když odstranila svého předsedu Mirka Topolánka. Po volbách dokonala metamorfózu na kongresu, který vyměnil všechny místopředsedy.

Naproti tomu neměnné ČSSD a KDU-ČSL za svou strnulost tvrdě zaplatily: První navzdory vítězství ve volbách zamířila do opozice, druhá se poprvé v dějinách nedostala do sněmovny. Lidovci zareagovali na poptávku alespoň se zpožděním – na nedávném sjezdu vyměnili téměř celé vedení. U socialistů přijal zodpovědnost jenom Jiří Paroubek, když rezignoval na funkci předsedy.

Revoluci na politické scéně podtrhl fenomén kroužkování. Voliči se zbavili sněmovních matadorů, mezi nimiž byli Ivan Langr a Pavel Severa. A do sněmovny zamířilo 114 zelenáčů. Nováčci tak tvoří celé dvě třetiny kabinetu Petra Nečase.

Na konci "roku nových tváří" lze bilancovat – zatím se jim příliš nedaří. Bezkonkurenčně nejvíce tratí VV, obraz jim kazí vstup do vlády, na níž ulpělo korupční podezření. John je jako ministr vnitra nepřesvědčivý, z nejpopulárnějšího politika v zemi se propracoval na jednoho z nejneoblíbenějších. VV si stěžovaly na škrty ve svých resortech a periodicky hrozí vystoupením z kabinetu.