Prostor ke korupci se o něco zmenšil, poslanci v úterý večer schválili zákon, který prakticky ruší anonymní akcie. Respektive nutí firmy, aby je zapsaly do centrálního depozitáře, nebo je uložily v listinné podobě u bank. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta.

Návrh Senátu, který by anonymní akcie zachoval, ale firmy s takovým vlastnictvím by se nemohly ucházet o zakázky státu, nakonec neprošel.

O předloze se strhla v dolní komoře poměrně bouřlivá debata. Senátní úpravu označil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) za nesystémový krok, protože zasahuje do zákona o veřejných zakázkách.

"Jedná se o klasický přílepek," přidal se předseda sněmovního ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové).

Senátní úpravu podpořili v hlasování opoziční poslanci, což o hlas nestačilo. Právě opoziční ČSSD má v Senátu většinu. Nakonec ale i levice po tomto neúspěchu podpořila vládní verzi, a tak proti omezení anonymních akcií nakonec nebyl žádný poslanec.

Zapsání akcií do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací.

Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily od ledna příštího roku na akcie na jméno. Pokud by si jejich držitel výměnu nezajistil, nemohl by vykonávat akcionářská práva.

Anonymní akcie nejsou ve světě obvyklé, podle dostupných informací existují kromě České republiky pouze na tichomořských Marshallových ostrovech a v ostrovní republice Nauru, kde žije 60 000, respektive 10 000 lidí.