Kraje ve středu dostaly od ministryně zdravotnictví Dany Juráskové úkol, aby do poloviny září stanovily počty lidí, které je třeba očkovat proti prasečí chřipce. Mají také vybrat nejvhodnější místa, kde by se mělo očkování provádět. Ministryně to ve středu řekla novinářům. Dodala, že do té doby svolá ústřední epidemiologickou komisi, aby resorty stanovily počty očkovaných ve strukturách státu.

"Shodli jsme se dnes se zástupci krajů, že jsme na očekávanou podzimní pandemii připraveni. Dnešní setkání není signálem, že by hrozilo akutní nebezpečí," uvedla ministryně.

Pandemický plán v nejméně optimistické variantě očekává, že onemocní až 30 procent populace, v Česku tedy tři miliony lidí, a že v nemocnicích bude až 45.000 lidí s chřipkovými komplikacemi.

Za dva dny 19 nových případů 

V Národní referenční laboratoři pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu bylo v úterý a středu potvrzeno dalších 19 případů infekce virem Pandemic A (H1N1) 2009. V Česku tak prasečí chřipkou k 5. srpnu celkově onemocnělo už 135 lidí. Ve středu o tom na svém webu informovalo ministerstvo zdravotnictví.

K nových případům nakažených patří 5 osob v Moravskoslezském kraji, 4 osoby v Praze a 3 osoby v Královéhradeckém kraji. Dva nakažené hlásí shodně Zlínský a Ústecký kraj. Jeden případ se nově vyskytnul ve Středočeském, Jihomoravském i Plzeňském kraji.
 
Jedná se zejména o osoby, které přicestovaly ze zemí s vyšším výskytem nové chřipky (USA, Velká Británie, Španělsko, Řecko a Malta).

Ministerstvo uvedlo, že nejsou hlášeny závažnější komplikace průběhů onemocnění. Naprostá většina případů je v domácí izolaci a zotavuje se bez antivirotické léčby.

Denně se mohou nakazit stovky lidí

Odborníci upozorňují, že v krátké době mohou novým virem v Česku onemocnět stovky lidí za jediný den. Hlavní hygienik ČR Michael Vít řekl v pátek ČTK, že očekává stovkové nárůsty do dvou týdnů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) na svém webu uvedla, že k 31. červenci oficiálně registrovala celkem 162 380 případů prasečí chřipky, z toho 1154 úmrtí.