Vedení České lékařské komory (ČLK) vyzvalo ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby vyjednal výjimku z navrhovaného snížení tarifních platů pro zdravotnické pracovníky. Komora požaduje vytvoření vlastní platové tabulky pro zdravotníky. Vyplývá to z usnesení, které přijalo představenstvo ČLK. Svým usnesením dále vyzývá Hegera, aby prostřednictvím úhradové vyhlášky pro příští rok zajistil zvýšení úhrad zdravotní péče ze zdravotního pojištění.

Komora nesouhlasí s úpravou platových tarifů, kterou navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Platy části zdravotníků a sociálních pracovníků by se měly od příštího roku plošně snížit. Předloha MPSV počítá s jedinou tabulkou, zrušil by se růst základní mzdy podle odpracované praxe.

"Představenstvo ČLK nesouhlasí s návrhem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), protože jeho realizace povede k prohloubení personální devastace ve zdravotnických zařízeních a ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče pro občany," uvádí se v usnesení.

Vedení komory už dříve sdělilo, že návrhy předložené ministrem práce vedou u zkušených lékařů až ke čtyřicetiprocentnímu snížení tarifního platu, proto považuje předlohu za likvidační. Zásadně s ní nesouhlasí ani Lékařský odborový klub (LOK).

Heger připustil, že ve zdravotnictví je málo peněz a zdravotnické platy by se měly do budoucna vyřešit. Na vládě už prý o platech mluvil, byl pro určité zmírnění. Zatím ale převládl názor, že změna se má udělat razantnější. "Musím říct, že to opravdu nepokládám za věc, kvůli které já bych měl vyvolávat nějakou válku ve vládě," prohlásil. Podle Hegera většina ředitelů nemocnic už nyní platí víc než jen podle tarifů, takže změna nebude mít na průměrné mzdy žádný dopad. 

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka se komora s Hegerem neshodla ani na úhradách péče na příští rok. Podle něj je změna úhradové vyhlášky nutná, protože už nyní není péče poskytovaná některými zdravotnickými zařízeními adekvátně zaplacená. Například ambulantním specialistům prý klesají úhrady za výkony už několik let. Pojišťovnám prý bude chybět deset miliard korun. Výpadek je zapříčiněn rozhodnutím vlády, která odmítla zvýšit platby za takzvané státní pojištěnce - děti, důchodce a nezaměstnané. Stát za ně platí mnohem méně, než musí uhradit pojišťovna, tvrdí Kubek.