Praha chce do půl roku připravit zákon o převodu nemocnice Bulovka na hlavní město. Pražskou nemocnicí by se pak toto dosud státní zařízení mohlo stát v polovině příštího roku nebo od roku 2013, řekl ČTK ředitel magistrátního zdravotního výboru Boris Šťastný.

"Stát se o Bulovku nestará, je to pro něj druhořadá nemocnice. Nepřeji si, aby pražská nemocnice strádala. A Bulovka strádá," prohlásil Šťastný.V koalici ohledně této záležitosti prý panuje shoda, podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) by ale musel být převod bezúplatný.

Praha o převodu Bulovky mluví již několik let. Jejím představitelům totiž vadí, že nemají žádnou možnost, jak ovlivňovat zdravotnictví v hlavním městě, které žádné velké zdravotní zařízení nevlastní. Plně se to ukázalo během krize kolem výpovědí lékařů ze začátku tohoto roku, kdy vedení metropole scházely nástroje, jak v případě odchodu lékařů zajistit pro své obyvatele potřebnou péči.

Proto chce vedení metropole nyní požádat o převedení Bulovky do majetku města. "Ministerstvo tuto věc vítá, připravují se k tomu podklady. V horizontu poloviny roku odbor magistrátu předloží návrh zákona," řekl Šťastný.

Ten nejdříve musí schválit zastupitelstvo, a poté parlament. Šťastný neočekává, že by Praha pro svůj záměr nesehnala politickou podporu.

Zadlužená Bulovka

Podle aktuálních statistik ministerstva zdravotnictví hospodaří fakultní nemocnice v Česku dlouhodobě kladně. Zadllužení z minulosti si nesou jen brněnská Nemocnice u sv. Anny a právě pražská FN Bulovka.

I jejich ekonomická situace se ale zelpšuje.

V letech 2006 až 2009 stoupaly podle statistiků příjmy nemocnic ročně o šest až deset procent, výdaje o sedm až deset procent. K 31. prosinci 2009 dosáhly příjmy nemocnic 123,8 miliardy korun, výdaje 123,2 miliardy. Převažovaly nemocnice s kladným hospodářským výsledkem.

Investice za stovky milionů

"Jsou to velmi složité věci. Záleželo by to na tom, jaké by byly podmínky. Převod by musel být bezúplatný," řekl k případnému nabytí Bulovky primátor Svoboda. Navíc musí být podle něj jasné, jak by Praha zaplatila potřebné investice.

V zařízení město vlastní většinu budov i pozemků, ročně do jejich oprav investuje řádově desítky až stovky milionů korun, poznamenal Šťastný. Ministerstvo pak na provoz dává ročně další desítky milionů. Tyto částky by po převodu muselo platit město.

Areál, který je dlouhodobě zanedbaný, by si vyžádal ale další výrazné investice. Podle studie, kterou si magistrát zadal u společnosti Deloitte, by Praha musela do staveb a infrastruktury vložit nejméně dvě miliardy korun, provozní dotace by ročně město stály 50 až 100 milionů korun.

Podle Šťastného byly ale tyto studie zbytečné. "Pokládám je za cáry papíru, za které se vyhodily spousty peněz," zdůraznil. Potřebné investice odhadl asi na miliardu korun. Nemocnice ale podle něj může i nadále na současné úrovni fungovat bez těchto peněz. "To ale nechci. Pražané si zaslouží lepší péči," dodal.

V úvahu prý připadá vstup strategického partnera formou PPP projektu. Potřebné opravy a investice by zaplatil soukromník, který by pak v budoucnosti dostával zisk z nemocnice. Šťastný zdůraznil, že to je ale až druhá fáze, první je převod nemocnice na Prahu.