Ministerstvo vnitra rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Důvodem je program, v němž mladí komunisté uvádějí, že se budou snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským. Potvrdila to mluvčí ministerstva vnitra Majka Masaříková. KSM se chce obrátit na soud.


Sporným výrokem se stala věta: "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských - zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem."


"Tento výrok je podle ministerstva v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod. Je neslučitelný se základními demokratickými principy," řekla Masaříková.


Občanské sdružení obdrželo oznámení 16. října a nyní má 30 dnů na podání žaloby k městskému soudu.


"KSM opakuje, že jeho činnost je v souladu se zákony a Ústavou České republiky a rozpuštění ze strany MV ČR chápe čistě jako politický akt. V souladu se zákony této země se tedy rozhodl napadnout toto rozhodnutí soudně. Pravda zvítězí," uvedlo sdružení ve svém prohlášení.


Rozhodnutí ministerstva kvitují senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina. "I když pozdě, ale přece, mohlo by to být dobrým znamením, že se příslušné orgány začínají zabývat nejenom pravicovým, ale i levicovým extremismem v České republice. Nutno podotknout, že se stejného porušování Ústavy ČR dopouští i KSČM. Měla by být tedy druhá na řadě," uvedli senátoři v tiskovém prohlášení.


KSM se nedávno například angažoval v aktivitách namířených proti možné výstavbě americké raketové základny v Česku.


Původně byla v prohlášení uvedena ještě ostřejší formulace o revolučním svržení kapitalismu. V březnu ji ale nahradila současná mírnější pasáž. Ani ta ale podle ministerstva není v pořádku.


Komunistickou mládež podpořil místopředseda KSČM Václav Exner. "Jsem toho názoru, že jde o vážný útok na demokratická práva v této republice, především na právo shromažďovací a na svobodu názoru," řekl.


"Jejich pozice je zahleděná víc do minulosti než do budoucnosti," soudí naopak místopředseda Jiří Dolejš. V létě prý upozorňoval na to, že "komsomol má zásadní rozpor s programem KSČM". Vysvětlil, že komunistická strana má na rozdíl od KSM, který chce soukromé vlastnictví zrušit, v programu pluralitu vlastnictví a rovnou soutěž všech jeho forem.


Vedení komunistické strany podle Dolejše doporučilo mladým členům KSČM, kteří jsou organizováni v KSM, aby respektovali program a stanovy strany a aby přijali tezi vlastnické plurality. V tomto duchu jim poskytlo i právní radu. Oni na ni nedali.


Komsomolci podle něj dostanou od stranického vedení právní radu a bude na nich, jak s ní naloží. Ústřední výkonný výbor KSČM se bude kauzou KSM zabývat v sobotu.


KSM se svými aktivitami dostal i do hledáčku Bezpečnostní informační služby (BIS), která ji v roce 2003 řadila mezi levicově extremistická sdružení. Ve své tehdejší výroční zprávě BIS uvedla, že mezi skupinami vycházejícími z marx-leninské ideologie zaznamenala příklon k radikalismu. "Příkladem mohou být zejména mladí lidé z KSM, kteří zastávají většinou rigidní ideologické postoje. V jejich prostředí vznikly veřejně publikované apely ke zvýšení revolučnosti KSČM," uvedla BIS.