havel__192x128_.jpgStavbu amerického radaru v České republice v sobotu v Londýně opět hájil český exprezident Václav Havel a zdůvodnil to spojeneckými závazky ke Spojeným státům a vděčností za to, co pro Čechy udělaly. Havel v Britské knihovně debatoval nad anglickým vydání své knihy Prosím, stručně a většina diskuse se točila kolem jeho působení na Hradě. V této souvislosti se ohradil proti tomu, že by dělal málo pro stíhání komunistických zločinů.

"Když Česká republika vstoupila do NATO, tak se zavázala, že bude určité hodnoty bránit...Hodilo by se, abychom se chovali ke spojencům jako ke spojencům," řekl Havel v souvislosti se záměrem Američanů postavit v Brdech základnu své protiraketové obrany. "Spojeným státům vděčíme za mnoho věcí, vůbec za existenci státu, a když jednou oni něco malého chtějí, čím bychom ten spojenecký závazek naplnili, tak děláme drahoty. Mně to je morálně a psychologicky velmi nesympatické," dodal.

Čtěte také:

Havel zopakoval argument, podle něhož "lidé, kteří po desetiletí mlčeli k tomu, že se tady projíždějí stovky sovětských tanků, ničí naše silnice, osídlení, krajinu". "Teď najednou, když se to smí, když je svoboda, kterou máme mimo jiné též zásluhou Ameriky, tak teď najednou dělají drahoty kvůli jedné kouli, co má být na kopci v Brdech," řekl bývalý prezident.

Havel v Londýně navštívil v pátek představení své hry Odcházení a v Britské knihovně se mluvilo zejména o jeho poslední knize, kterou v Británii letos vydalo nakladatelství Portobello Books pod názvem To the Castle and Back (Na Hrad a zpátky). Po debatě dlouho podepisoval knihu desítkám příznivců, kteří na něj stáli frontu.

Bývalý prezident se zůčastnil také diskuse, která se většinou točila kolem politických témat. Havel se ohradil například proti tomu, že je obviňován z toho, že po roce 1989 "nezatočil s komunisty". "Kdo měl komunistické pohlaváry soudit, když tu byli soudci odchovaní minulým režimem. Nemohli jsme je ze dne na den vyměnit za nějaké jiné lepší a demokratičtější. Kde bychom je vzali," dodal.

Připomněl také, že "sedm milionů Čechů a Slováků prošlo komunistickou stranou" a parlament, který schvaluje zákony, "nějakým způsobem zrcadlí stav mysli společnosti". Společnost jako taková to nějakým způsobem takto chtěla nebo brzdila, z důvodů asi srozumitelných, dodal.

Odmítl také, že by cokoli brzdil. "Ti, kdo rádi zjednodušují svět, tak rádi svádějí na jednoho člověka," řekl. "Já to naopak pociťuji jako velmi hloupé, že se to zavčas nedělalo," dodal v souvislosti s vyrovnáním s komunistickým režimem.