Policisté Ratha vyšetřovali v souvislosti s vydáváním profesního časopisu Tempus Medicorum. Existovalo totiž podezření, že z časopisu ČLK, jemuž Rath šéfoval, se ztratilo více než 13 milionů korun.


"Případ jsme 30. listopadu odložili s tím, že se ve věci nejedná o trestný čin," řekla dnes řekla mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková. Dodala, že v kauze šlo o údajné uzavření nevýhodné smlouvy pro ČLK. Ratha, který byl prezidentem ČLK do doby, než se loni na podzim stal ministrem zdravotnictví, policie podezírala z porušování povinností při správě cizího majetku. Rath se k případu vyjádří ve středu na tiskové konferenci.


Mladá fronta Dnes (MfD) v červnu uvedla, že časopisem ČLK ročně prošlo od inzerentů z farmaceutických firem přes deset milionů korun. Policie podle deníku zjistila, že časopis měl v letech 1999 až 2005 zisk přes 30 milionů - komora z toho měla získat podíl nejméně 13,7 milionu korun. Peníze však údajně podle MfD zmizely a ČLK je nikdy nedostala.


Deník uvedl, že jedině Rath měl podle smluv právo kontrolovat hospodaření časopisu. Rath to ale tehdy odmítl. Podle něj kontrolu prováděla na prezidentovi nezávislá revizní komise, která nikdy neshledala žádné pochybení, a on proto neměl důvod do kontroly osobně vstupovat. "Já jsem nikdy do účetnictví nenahlížel, ani tomu nerozumím," řekl tehdy Rath MfD. Rath v té době také policii obvinil, že pracuje na politickou objednávku.


Podle MfD se policie začala případem zabývat, když Česká televize loni zveřejnila tajně pořízenou nahrávku. Na ní je schůzka někdejší Rathovy blízké spolupracovnice a vydavatelky časopisu Tempus Medicorum Evy Klimovičové s reprezentantem americké farmaceutické firmy Pfizer.
Podle reportáže po něm Klimovičová žádala, aby investoval peníze do reklamy v časopisu ČLK Tempus Medicorum. Slibovala za to prý setkání s Rathem, který se jako šéf ČLK účastnil vyjednávání o takzvané úhradové vyhlášce, ve které ministerstvo stanovuje které léky budou hrazeny z pojištění.


Klimovičovou kvůli tomu policie obvinila z korupce. Koncem listopadu ji však Obvodní soud pro Prahu 5 obžaloby zprostil. Podle soudu byl sestříhaný záznam neprůkazný a neprokázalo se, že byl spáchán trestný čin.


Nynější odložený případ je v krátké době jednou z dalších kauz, která pro Ratha dopadla úspěšně. Minulý týden rozhodl pražský vrchní soud o tom, že se exministr nemusí omlouvat středočeskému hejtmanovi a místopředsedovi ODS Petru Bendlovi ani mu platit 50.000 korun za své výroky na jeho adresu.


Rath naopak neuspěl s trestním oznámením na bývalého senátora a svého nástupce v ministerské funkci Tomáše Julínka (ODS). Rath vznesl podezření, že Julínkovo občanské sdružení Reforma zdravotnictví financují zahraniční výrobci léků, policie však nic podezřelého neodhalila.
Nyní Rath čelí dalšímu sporu. Zažalovali ho právníci ODS a také premiérova spolupracovníka Marka Dalíka. Občanští demokraté i Dalík se u soudu na Rathovi domáhají omluvy a finanční satisfakce za nařčení z toho, že za odchodem Miloše Melčáka z poslaneckého klubu sociální demokracie jsou korupční aktivity ODS a Dalíka.