Prestižní hlavní Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2006 získal novinář, historik a spisovatel Jiří Kovtun. Druhou cenu si v úterý z Národního muzea v Praze, kde se výsledky vyhlašovaly, odnesl novinář Hospodářských novin Jindřich Šídlo, třetí pak jeho kolegyně z Lidových novin Renata Kalenská.


Letos osmdesátiletý Kovtun po druhé světové válce pracoval v týdeníku Vývoj, v letech 1951 až 1973 byl redaktorem v Rádiu Svobodná Evropa a posléze i dva roky v Hlasu Ameriky.


Cenu za Kovtuna, který je ve Spojených státech, převzal jeho zeť Jakub Kovtun, jenž přítomným přečetl krátký vzkaz svého tchána. Hlavní laureát v něm uvedl, že cenu přijímá jako ocenění námětů, kterými se dlouho zabýval, mimo jiné odmítání násilí ve všech formách, příklon k zásadě lidské i občanské rovnosti či věrnost parlamentarismu i v době jeho krizí. "Jsou to náměty, které jsem jako mnozí jiní sdílel s Ferdinandem Peroutkou a v nichž mne Peroutka často inspiroval," napsal.


Kovtun byl oceněn za svou celoživotní práci, v níž spojoval profesi historika, filozofa, spisovatele a novináře. "Kovtun je výjimečná osobnost a nejen v českém kontextu patří k těm, kteří znamenají nesmírně mnoho pro kulturu a svědomí 20. století s přesahovým odkazem i do století nového," řekl Jan Petránek k důvodům, proč se Sdružení Ferdinanda Peroutky rozhodlo věnovat hlavní cenu za loňský rok právě Kovtunovi.


Podle Petránka byl Kovtun také československým odborníkem v Knihovně Kongresu Spojených států, v níž pracoval 32 let - v letech 1973 až 2005. Byl také od poloviny 50. let až do roku 1989 členem redakční rady časopisu Svědectví, který v exilu založil Pavel Tigrid. Kovtun se v historii věnoval mimo jiné i prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi; zároveň překládal poezii, vydal i vlastní sbírku básní a prózu Zpráva z Lisabonu.


Druhou Peroutkovu cenu dnes získal novinář a současný vedoucí domácí rubriky deníku Hospodářské noviny Jindřich Šídlo. Letos pětatřicetiletý Šídlo začínal svou novinářskou kariéru na počátku 90. let v Českém deníku, poté na deset let zakotvil v týdeníku Respekt. Další čtyři roky působil v deníku Mladá fronta Dnes, od podzimu 2005 pracuje pro Hospodářské noviny. Cenu získal za svou novinářskou činnost zejména zaměřenou na oblast lidských práv. "Šídlo jako mladý novinář patří na české mediální scéně k nejzřetelnějším publicistům pro své postoje, postoje promyšlené, humánní a s pohledem cíleným na okruh domácích problémů," zaznělo k důvodům ocenění Jindřicha Šídla.


Třetí cena za rok 2006 pak patří Renatě Kalenské z Lidových novin, autorce více než tří stovek rozhovorů, v nichž mnohdy velice nekompromisně zpovídala přední osobnosti české politické scény. Nejen novinářská veřejnost mimo jiné před rokem a půl zaznamenala, že její rozhovor s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD) předseda vlády předčasně ukončil a při odchodu nepodal Kalenské ruku. Části rozhovorů jejích i dalších novinářů se předloni staly součástí dramatizace novinových interview J. A. Pitínského, které uvedlo brněnské HaDivadlo pod názvem Renata Kalenská, Lidové noviny.


Cena Ferdinanda Peroutky byla založena v roce 1995 ke stému výročí narození tohoto významného českého novináře a publicisty. Peroutka (1895 až 1978) mimo jiné řídil za první republiky kulturně politickou revue Přítomnost a přispíval do Lidových novin. Po únoru 1948 emigroval, v zahraničí kromě jiného psal komentáře pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.