hovorka_ludvik_kdu_csl_192x128.jpgPoslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) vládní reformu veřejných financí nepodpoří. Po úterním večerním jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL řekl, že za podmínek, na kterých se dohodli koaliční lídři, nemůže reformě svůj hlas dát a bude proti. Za pomoci bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky ale koalice může reformu prosadit i bez Hovorky. Z vyjádření předsedkyně klubu KDU-ČSL Michaely Šojdrové vyplynulo, že ostatní lidovci kompromisní návrh změn v reformě podpoří.

Jak vypadá kompromisní návrh reformy čtěte ZDE.

Jablko sváru: poplatky dětí u lékaře ...

"Předložím pozměňovací návrhy a budu potom hlasovat proti té reformě," prohlásil Hovorka po jednání klubu, na který ho přišel přesvědčovat i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Nepřijatelné pro Hovorku bylo především to, že se koalice nedokázala dohodnout na osvobození dětí od poplatků u lékaře.

Hovorka ODS během dne nabídl, že nebude bránit razantnějšímu snížení daní a do určité výše bude akceptovat i poplatky za recept. Na výjimce z poplatků pro děti však trval. Kompromisní návrh, na kterém se dohodli lídři koalice, počítá s tím, že budou poplatky u lékaře platit všechny děti. Kompenzovat by to ale měla daňová sleva na dítě, která by měla vzrůst nejméně o 100 korun. "Je to velice slabá náplast, protože měly být osvobozeny i od poplatků za recepty, hospitalizace v nemocnici, ozdravovnách a léčebnách," řekl Hovorka.

... i změny v kategoriích léčiv

Lidoveckému poslanci se nelíbí také to, že by vládní reforma veřejných financí měla zahrnovat také novelu zákona o kategorizaci léčiv. Hovorka dnes v Dobrém ránu na ČT uvedl, že to je další důvod, proč reformu nepodpořit. "Dozvěděl jsem se včera na jednání poslaneckého klubu, že do této novely má být propašována novela zákona o kategorizaci léčiv," uvedl Hovorka s tím, že jde o sedmnáctistránkový materiál, který zásadním způsobem upravuje stanovování cen léčiv, jejich klinické hodnocení a úhrady. "Je to rozsah 60 až 80 miliard korun," uvedl. Navíc se podle Hovorky koncentruje velká pravomoc do rukou ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

"Úloha ministerstva v tomto procesu není zcela zřejmá, takže já si myslím, že tady začíná velká hra o velké peníze ve zdravotnictví," dodal.

Hovorkovi se rovněž nelíbí plánované převody zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, což podle poslance znamená nepřípustné propojení soukromého kapitálu s veřejnými penězi z pojištění.

Hovorkův hlas mohou nahradit Melčák s Pohankou 

melcak_pohanka_192x128.jpgPodle Šojdrové je řešení sporu o poplatky u lékaře pomocí zvýšení daňové slevy na děti přijatelné. "V té (koaliční) dohodě je daleko více věcí, my se ale nechceme předhánět, která ze stran toho uplatnila více," řekla Šojdrová.

Dolní komora by měla reformu schvalovat příští týden. Vládní strany - ODS, lidovci a zelení - mají ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 100 vlastních hlasů. Ztráta Hovorkova hlasu pro koalici znamená, že potřebuje jednotu všech svých ostatních poslanců a spoléhat musí zároveň na podporu Melčáka a Pohanky. Právě jejich dva hlasy umožňují to, aby se koalice mohla obejít bez hlasu jednoho svého poslance.