paroubek-topolanek-192-128.jpgTripartita projednala návrh státního rozpočtu na příští rok. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů k němu nepřijali společné stanovisko. Odboráři návrh nepodpořili, výhrady k němu měli i zaměstnavatelé. Těm se nelíbí zejména změna v poskytování příspěvků, které firmy dostávají na zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Vláda se chystá návrh rozpočtu schvalovat ve středu.

Stát by měl v příštím roce podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) hospodařit se schodkem 70,8 miliardy korun. Tato suma představuje 2,95 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Pohybuje se tak pod tříprocentní hranicí, která je nutná pro přijetí eura. Deficit v maximální výši tří procent HDP doporučila české vládě i Evropská komise.

Kalousek: Změny v řádu milionů, ne miliard

Vláda začala projednávat rozpočet minulou středu. Kalousek tehdy řekl, že se návrh zásadně nezmění. Přesunout se prý mohou případně desítky milionů mezi jednotlivými ministerstvy, ale ne miliardy. Návrh vychází z připravované reformy financí, jejíž opatření by měla začít platit v příštím roce. Změny zatím prošly sněmovnou, schvalovat by je měl ještě Senát a k podpisu je dostane prezident.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dostala návrh rozpočtu k posouzení minulý čtvrtek. Odboráři zamýšlenou reformu již dříve kritizovali. Tvrdí, že dopadne nepříznivě na lidi s nižšími příjmy, rodiny s dětmi a důchodce.

Může prý zbrzdit i hospodářský růst v zemi. Podle předsedy ČMKOS Milana Štěcha by mohlo být problematické také čerpání peněz z evropských fondů, v rozpočtu je prý nižší částka na spolufinancování. "Rozpočet jsme nemohli v této podobě podpořit, protože staví na základních kamenech reformy. Ta bude jen polarizovat společnost," řekl ČTK po jednání tripartity Štěch.

Jedna z hlavních výhrad odborářů se týkala zvýšení platů ve veřejných službách. Podle návrhu by se v příštím roce měly zvednout o 1,5 procenta. Více porostou tehdy, pokud se do roku 2010 bude ve státní správě propouštět a zanikne 9000 míst. Odbory požadovaly pro příští rok zvýšení platů zhruba o šest procent, tedy stejné jako procento hospodářského růstu.

Pro podnikatele je rozpočet přijatelný

Pro Sdružení podnikatelů a živnostníků je podoba rozpočtu přijatelná. "Jsou tam na podporu podnikání nějaké peníze, jsou tam i peníze z evropských fondů," uvedl předseda sdružení Bedřich Danda. Rozpočet je podle něj neutrální, protože zastaví propad státních financí, schodek by však podle něj mohl být i nižší. "I když ministr Kalousek říká, že rozpočet není plýtvavý, myslím si, že by se ještě mělo přitáhnout," doplnil Danda.

Podle viceprezidenta Hospodářské komory Jana Wiesnera zaměstnavatelům vadí změna v poskytování příspěvků, které firmy dostávají na zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Příspěvek dorovnává firmám náklady na lidi, kteří kvůli zdravotnímu postižení mají malý výkon.

Celkový objem peněz na tento účel se v rozpočtu snížil, takže hrozí, že podniky nebudou chtít tyto osoby zaměstnávat, řekl Wiesner. Zaměstnavatelé budou o tomto problému ještě jednat s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem, řekl Wiesner. Problémem pro zaměstnavatele je i podstatný pokles peněz v rozpočtu na podporu malého a středního podnikání.

Kabinet se chystá rozpočet schvalovat ve středu. Projednávat ho začal minulý týden. Návrh nehodlá zásadně upravovat. Strana příjmů, výdajů i schodek by měly zůstat beze změn.