Obce Suchá Loz a Vysoké Pole stáhnou žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli údajné daňové diskriminaci. Vláda dnes schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní obcí, kterou obě radnice požadovaly. Úpravu zákona požadovaly i další obce. Rozhodnutí vlády zvýšit jejich daňové příjmy celkem o 4,6 miliardy korun proto většinou vítají. Návrh, který před týdnem vláda odmítla, předpokládal zvýšení o 2,5 miliardy korun.vesnice-penize-192-128.jpg

Původní předloha měla přinést více peněz především nejmenším obcím do 300 obyvatel a zvýšit podíl obcí na daních na 21,04 procenta. Novým návrhem se obcím a městům zvýší jejich podíl na sdílených daních z 20,59 procenta na 21,4 procenta. To podle ministra financí Miroslava Kalouska představuje právě 4,6 miliardy korun. "Celá transakce se odehraje na příjmové straně rozpočtu a nikoliv na výdajové," uvedl ministr.

Nyní se podle Kalouska navýší příjmy téměř všech obcí, nejvíce peněz přibude nejmenším obcím do 100 obyvatel. Výjimkou bude město Olomouc a dalších 20 obcí. Příjmy Olomouce se podle Kalouska sníží o 12,5 procenta kvůli rušení skokových přechodů mezi velikostními kategoriemi obcí, což je hlavní změna v novele. Kalousek počítá s tím, že pro město Olomouc předloží vládě individuální řešení.

Do jisté míry cítíme vítězství, tvrdí zastupitelé

Suchá Loz a Vysoké Pole podaly stížnost u štrasburského soudu kvůli tomu, že stát menším sídlům dává až 6,5krát méně peněz na občana, než kolik získají na obyvatele největšího města. Zastupitelstva obou vesnic schválila zhruba před dvěma týdny stáhnutí žaloby s tím, že navrhovaná novela částečně řeší daňovou diskriminaci menších obcí. Kalousek jim navíc přislíbil spoluúčast na vytváření zcela nového zákona o rozpočtovém určení daní, jenž by měl platit od roku 2010.

"Do jisté míry cítíme vítězství. Žádost o stáhnutí žaloby odešlu zítra (ve čtvrtek)," řekl dnes ČTK místostarosta obce Vysoké Pole a právník Stanislav Polčák. "Teď jen doufáme, že novela projde parlamentem. My jsme ale žalobu podávali na vládu, a ta dnes svůj slib splnila," doplnil.

Nový návrh vítají i větší města

Schválená novela je proto příznivou zprávou pro primátora Ústí nad Labem Jana Kubatu. Městu schází asi 3000 lidí do hranice 100.000 obyvatel, kdy by se dostalo do příhodnějšího pásma pro rozdělení peněz určených obcím. Podle starých pravidel tak město přicházelo o více než 100 milionů korun ročně. Nový přínos na rozpočet krajského města Kubata nedokázal vyčíslit.

Přesnější odhady měl náměstek českobudějovického primátora Rudolf Vodička. Městu by podle něj úprava měla navíc přinést zhruba 50 až 100 milionů korun ročně. "Počítali jsme si to, konečné číslo teď ale nejsem schopen říci, protože v novele došlo ještě k malé korekci ve prospěch malých obcí," upřesnil pro ČTK Vodička. Do hranice 100.000 obyvatel totiž Budějovicím scházelo asi 5000 lidí.

Přínos novely pro větší města přivítal náměstek brněnského primátora Martin Ander a jeho ostravský protějšek Lukáš Ženatý. "Jsme rádi, že vláda zamítla původní návrh, který posiloval rozpočty malých obcí na úkor velkých měst. Tato varianta by Ostravu připravila až o 400 milionů korun," řekl ČTK Ženatý. Připomněl, že konkrétní přínos bude záležet na výnosu daní v příštím roce.