Inspekce ministra vnitra by měla mít možnost zkoušet v praxi spolehlivost policistů. Změna, která by podle ministra vnitra Ivana Langra (ODS) mohla platit od ledna 2009, by umožnila příslušníkům inspekce navazovat situace, při nichž by se zjistilo, zda se policista zachová profesionálně, nebo ne.

Jako příklad Langer uvedl dopravní policii. V případě podezření z korupce na některém oddělení by příslušník inspekce při jízdě automobilem vědomě překročil povolenou rychlost. "Bude zastaven a vyčká, jakým způsobem bude přestupek řešen. Když mu policista nabídne možnost řešení jinak než pokutou, potom spadne klec a policista bude nepochybně obviněn z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku," uvedl Langer pro rozhlasovou stanici Frekvence 1.

Langer plánuje i další změny u inspekce. Chtěl by rozšířit její působnost i na civilní zaměstnance policie. Inspekce by také podle něj neměla spadat přímo pod ministra vnitra. "Aby neexistoval stín pochybnosti o tom, že by snad ministr vnitra prostřednictvím své inspekce chtěl některé nešvary uvnitř policie zametat pod koberec," podotkl ministr.

Ministr se přiklání se k možnosti převést inspekci pod ministerstvo vnitra. Jejího ředitele by měla podle Langrova názoru jmenovat vláda po projednání ve sněmovním výboru. Na tom, že policisté z inspekce vyšetřují jiné policisty, se nic nezmění. "Nikdo jiný než policista nemůže odhalit policistu, který páchá trestnou činnost," dodal Langer.