koristka-192-128.jpgObčanská demokratická strana (ODS) dnes částečně uspěla ve sporu s bývalým unionistickým poslancem Zdeňkem Kořistkou spjatým s aférou kolem údajného pokusu o politickou korupci. Kořistka podle pražského městského soudu poškodil dobrou pověst ODS, když ji nařkl z úplatkářství. Za to se má ODS omluvit a zaplatit jí 100 tisíc odškodné. ODS však požadovala deset milionů.

Proti dnešnímu verdiktu se lze odvolat k vrchnímu soudu, což Kořistka podle svých slov určitě udělá. Právní zástupce ODS se podle agentury ČTK ještě musí o případném odvolání poradit.

Kořistka podle poslanců ODS lhal

Policie v září 2004 obvinila asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku výměnou za to, že nepodpoří novou vládu. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a později jejich stíhání zrušil. Případ byl dvakrát odložen, verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně.

ODS se cítila Kořistkovými výroky poškozena. Ačkoli Kořistka stále trval na tom, že se ho Dalík s Večerkem pokusili jako vyslanci ODS uplatit, dvojice říkala, že lže. Podali na něj dvě žaloby na ochranu osobnosti, kterými se domáhali omluvy a každý půlmilionové satisfakce. Ostravský soud loni v říjnu rozhodl, že se jim má Kořistka omluvit a zaplatit jim dohromady 30.000 korun. Bývalý poslanec se však odvolal.

Žalobce Martin Fraš, který původně policii stíhání Dalíka s Večerkem posvětil, se za to dostal před kárný senát. Jeho hlavním pochybením bylo podle nadřízených to, že nezabránil nedůvodnému stíhání a také nezákonnému zadržení Dalíka a Večerka. Frašovi nadřízení požadovali, aby ho kárný senát odvolal z funkce státního zástupce. Fraš byl nakonec potrestán pětinovým snížením mzdy po dobu čtyř měsíců.

Kauza vzbudila rozruch na politické scéně. Mezi odposlouchávanými se údajně ocitl i předseda ODS Mirek Topolánek, kterému údajně policie prověřovala i bankovní účet. Také Topolánek zprvu avizoval, že policejní postup bude mít soudní dohru.