lekar_operace_zdravotnictvi_192x128.jpgOstravský krajský soud dnes přiznal třicetileté Romce Ivetě Červeňákové za nechtěnou sterilizaci odškodnění ve výši 500.000 korun. Peníze by jí měla vyplatit Městská nemocnice Ostrava. Server iHNed.cz o tom informovala Liga lidských práv a zprávu následně potvrdila agentura ČTK.

Nemocnice se brání tím, že má písemný souhlas pacientky. Případné odvolání k olomouckému vrchnímu soudu ještě zvažuje.

Právnička Ligy lidských práv Michaela Kopalová, která Červeňákovou zastupuje, k rozsudku ostravského krajského soudu uvedla: "Jedná se o zatím nejspravedlivejší rozhodnutí, které bylo za takovýto zásah do fyzické integrity rodičky ze strany lékařu v Česku vydáno." Podle Kopalové jde o historicky první případ, kdy soud přiznal odškodné pro ženu, která byla nechtěně sterilizována.

"Vedení Městské nemocnice bere na vědomí informaci o dnešním rozsudku. Jsme toho názoru, že je nutno vyčkat na písemné vyhotovení rozsudku. Pak zvážíme možnost odvolání," říká mluvčí ostravské nemocnice Marie Dlabalová.

Soudce, který se případem zabýval, uvedl, že nemocnice pochybila. Zásah do práv mladé ženy označil za nezvratitelný. Peníze by žena měla dostat za způsobenou fyzickou a psychickou újmu.

Červeňáková prý ani nevěděla, co to sterilizace znamená

Červeňáková sterilizaci prodělala před deseti lety. Tehdy rodila druhé dítě a podruhé císařským řezem. Lékaři a zdravotnický personál ale podle soudu nepostupovali správně a ve zdravotnické dokumentaci chybí doklady o tom, že by matka se sterilizací řádně a podle předpisů souhlasila.

"Nevěděla jsem ani, co to znamená," řekla dnes podle agentury ČTK Červeňáková. V době těsně po porodu byla prý navíc jednou z obětí ničivých záplav a měla jiné starosti. Řešila spíše existenční problémy, kam se z vyplaveného domu přestěhovat.

Kauza Červeňákové je druhou kauzou nechtěné sterilizace, kterou ostravský krajský soud řešil. V roce 2005 rozhodl, že se za stejné poškození práv musí vedení nemocnice v Ostravě-Vítkovicích dopisem omluvit tehdy dvaadvacetileté Heleně Ferenčíkové. Také ona podle soudu nebyla před zákrokem dostatečně informována. Soud ale kvůli promlčení zamítl odškodnění milion korun, které Romka požadovala.

Případů nechtěné sterilizace je v ČR více

"Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ale už nejde nárok na odškodnění nemajetkové újmy promlčet," řekla Kopalová. Dodala, že naděje na přiznání finanční satisfakce se nyní zvyšují zpětně i pro Ferenčíkovou. "Věřím, že uspějeme, až se případ vrátí zpět před ostravský krajský soud," řekla.

Případů nechtěné sterilizace je podle Kopalové v Česku více. Lékaři a zástupci nemocnice prý ve všech případech argumentují stejně. "Hájí se tím, že třetí porod císařským řezem bývá pro matku značně nebezpečný a postupují v zájmu jejího zdraví," řekla.

V této souvislosti kritizují vládu pracovníci Ligy lidských práv. "Nemá se i přes řadu naléhavých doporučení mezinárodních orgánů při OSN k omluvě a odškodnění všech žen sterilizovaných v době komunismu i v devadesátých letech," uvedla za Ligu Jana Koláčková.