Zatímco Albert Gore se stal symbolem snah o zpomalení změn podnebí, Václav Klaus jeho názory označuje za falešné. Považuje je za větší hrozby než globální oteplování samo. Prezident v pátečním prohlášení uvedl, že rozhodnutí Nobelova výboru je jeho rozhodnutím, k němuž nemá ani on, ani kdokoliv jiný co dodávat. Je ale podle svých slov poněkud překvapen, že Al Gore dostal cenu za mír, "protože souvislost mezi jeho aktivitami a světovým mírem je nejasná a nezřetelná". "Spíše se zdá, že Goreovo zpochybňování základních stavebních kamenů současné civilizace míru příliš nepřidává," uvedl Klaus v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí Hradu Petr Hájek.

 

Podobně kritický ke Goreovi je i současný americký prezident George Bush. Navzdory tomu v pátek Bílý dům laureátovi k získání prestižního ocenění poblahopřál. Velmi radikální byl ekonomický exporadce ruského prezidenta Andrej Illarionov. Podle něj jde o "nejhorší výběr za celou dobu existence" těchto cen. Nynější Nobelova cena za mír prý byla udělena za "výzvu k řešení neexistujících problémů nikoli mírovým, ale násilným způsobem".

 

V ČR i celém světě přesto na udělení ceny převažují pozitivní reakce

 

Podle českého ministra životního prostředí a šéfa zelených Martina Bursíka Gore "jako viceprezident Spojených států vložil veškerou autoritu do propagace ochrany klimatu a udělal pro prosazení tématu nejvíc ze všech politiků". I Klausův předchůdce v úřadu Václav Havel považuje rozhodnutí Nobelova výboru za neobyčejně šťastnou volbu, protože je v zájmu světa a jeho budoucnosti naslouchat podobným hlasům.

 

Předseda Evropské komise José Barroso označil práci Alberta Gorea a mezivládního panelu za inspiraci pro politiky i prosté lidi. Podobně reagoval také britský ministerský předseda Gordon Brown. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzdvihl výsledky činnosti Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), díky nimž "bylo potvrzeno bez jakýchkoli pochyb, že ke změnám klimatu dochází a značná část z nich je způsobena lidským počínáním".

 

Nobelova cena za mír oceňuje ekology

 

Práce, kterou panel i Gore udělali, skvělé ocenění rozhodně zaslouží, myslí si Vojtěch Kotecký z ekologické organizace Hnutí Duha.Spolu s Nobelovou cenou, kterou před třemi lety získala keňská bojovnice za životní prostředí Wangari Maathaiová, je podle Koteckého páteční rozhodnutí ilustrací toho, že zeleň v krajině či množství skleníkových plynů mohou být pro život lidí v rozvojových zemích stejně důležité jako mír a demokracie.

 

I týdeník The Economist v reakci na udělení ceny za mír poznamenal, že dva ze tří předcházejících laureátů "neměli s mírem nic společného". V roce 2004 vyhrála Maathaiová, která sází stromy, a loni Muhammad Júnus a jeho banka Grámín poskytující Bangladéšanům malé půjčky. Výbor se zjevně rozhodl cenu znovu definovat jako ocenění za snahu vylepšit svět "blíže neurčeným způsobem".