filip_vojtech_192x128.jpgMístopředseda sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že při své nedávné cestě do Běloruska nevystupoval za Českou republiku, ale pouze za sebe a KSČM. Kromě schůzky s běloruskými komunisty, ale jednal například i s náměstky ministrů zahraničí a energetiky.

Filipova návštěva v Bělorusku znepokojila organizace zabývající se ochranou lidských práv. Oficiální jednání s běloruskými představiteli podle nich dává podporu tamnímu nedemokratickému režimu, a je tak v rozporu se zahraniční politikou ČR.

"Já jsem nereprezentoval nikde pozici České republiky, já jsem reprezentoval potřeby těch, kteří mě o to požádali," řekl Filip ČTK. V Bělorusku mimo jiné lobboval za české podnikatele, kteří v Bělorusku mají firmy a měli problémy se získáním víza do této země. S náměstkem ministra pro energetiku dohadoval jeho návštěvu v ČR, při níž se má setkat také se zástupci firmy ČEZ a výrobců turbín. "Protože tam nikdo z České republiky nejede ze známých důvodů, tak jsem se to pokusil napravit," vysvětlil předseda KSČM.

Společnosti Člověk v tísni, Asociace pro mezinárodní otázky a sdružení Občanské Bělorusko upozornily Filipa v otevřeném dopise na to, že jednání s běloruskými představiteli narušuje linii české diplomacie, která se snaží v Bělorusku prosazovat demokracii. "Takové jednání poskytuje politickou podporu režimu, který pro nedodržování lidských práv není v Radě Evropy ani se nemůže účastnit Evropské politiky sousedství a zahraničního programu EU," uvedli zástupci organizací.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová sdělila, že nebylo možné Filipově cestě zabránit. "My samozřejmě nemůžeme nikomu zakázat, aby jel do Běloruska," řekla. Případné nesrovnalosti budou Češi vysvětlovat i na místě. "Pokud tam došlo k nějakému nedorozumění, tak náš zastupitelský úřad ho bude vysvětlovat," doplnila.

Předseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že o Filipových aktivitách v Bělorusku nic nevěděl. Šéf KSČM tam podle něj vystupoval jako soukromá osoba, nebo jako předseda jedné parlamentní strany. Cesta parlamentní delegace do Běloruska podle Hamáčka nyní v plánu není. Dovede si ji prý představit, ale pouze s tím, že kromě oficiálních představitelů běloruského režimu by se poslanci setkali i se zástupci demokratické opozice.