tigrid-fajfka-192-128.jpgSpisovatel, novinář a politik Pavel Tigrid, který by v sobotu oslavil devadesátiny, má od čtvrtka pamětní desku na domě, v němž bydlel během svých pobytů v Praze. Slavnostního odhalení v židovské čtvrti se zúčastnila Tigridova žena Ivana, bývalý i současný prezident, zástupci vlády a parlamentu, kulturního života, Židovské obce v Praze či města Prahy.

Pamětní desku má Tigrid od letoška také v Paříži - na domě, kde byla v letech 1981 až 1991 redakce časopisu předlistopadové československé opozice Svědectví, jehož byl Tigrid vydavatelem.

"Byl jednou z nejvýznamnějších osobností naší země v celém 20. století. Roli, kterou sehrál ve výrazně antikomunistickém exilu, nemůžeme nikdo zamlčet," řekl prezident Václav Klaus novinářům.

Podle jeho předchůdce Václava Havla byl Tigrid milý, skromný, bezprostřední, dokonce plachý člověk, zásadový džentlmen. "Byl celoživotním optimistou, celý komunismus věřil, že se dožije změn a po těchto změnách nepropadal zoufalství nad postkomunistickými zmatky," uvedl Havel.

Tigrid byl podle něj ale zároveň také principem, institucí. "Byl jakousi důležitou křižovatkou, čímsi jako svědomím, trošku mytologickou postavou, protože 40 let nebyl k vidění, ale přitom vše důležité se k němu tak či onak vztahovalo," dodal bývalý disident Havel.

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát připomněl mimo jiné, že Tigrid jako ministr kultury v roce 1994 zásadně přispěl k proměně muzea. "Jeho zásluhou se tato muzejní instituce založená již v roce 1906 dostala po letech nacistické a komunistické zvůle opět do správy české židovské komunity," uvedl Pavlát.

Po pádu komunismu v Československu se Tigrid výrazně zapojil do politického a společenského života ve své zemi, kterou musel opustit poprvé v roce 1939 a podruhé v roce 1948. Časopis Svědectví založil v roce 1956 ve Spojených státech, od roku 1960 ho vydával ve Francii. V nově vzniklé České republice byl mimo jiné v letech 1994 až 1996 ministrem kultury. Zemřel v roce 2003.