Česká republika využila nehospodárně zhruba 200 milionů Kč, které do země přitekly v roce 1994 v rámci programu Phare na podporu malého a středního podnikání. Vláda dnes rozhodla, že stát dotační program doplatí a obnoví. Případ podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (KDU-ČSL) šetří policie. Kabinet se zabýval i zprávami Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřoval vynakládání peněz na rozvoj dopravní infrastruktury a výstavbu a obnovu vodohospodářských staveb.

Podle Čunka bylo ohledně fondu Phare druhou variantou dodat chybějící půlku peněz a vše vrátit Bruselu. Celkem šlo zhruba o 400 milionů korun, z nichž asi polovina byla využita nehospodárně na přípravu a správu dotací.

Pochybné využití peněz v programu, který mělo na starosti tehdejší ministerstvo hospodářství, šetří podle Čunka policie. Ministerstvo pro místní rozvoj, na nějž agenda přešla, prý zahajuje i soudní spor se zodpovědnými osobami, jejich jména ale ministr nechtěl uvést.

Ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi (ODS) dala vláda za úkol předložit do konce roku rozbor, jak bude stát efektivně kontrolovat již přijaté projekty výstavby silnic a dálnic. Nejvyšší kontrolní úřad totiž dospěl k závěru, že financování rozvoje dopravních sítí v Česku nese velká rizika. "Jde o to, aby ministerstvo dopravy prověřilo ty projekty, které jsou v přípravě pro realizaci, zda jsou splněny všechny náležitosti hospodárnosti," uvedl Čunek.

Česku hrozí nesplnění závazku ohledně čištění odpadních vod

NKÚ také ve zprávě uvedl, že Česku stále více hrozí, že nestihne do roku 2010 splnit svůj závazek vůči EU v čištění odpadních vod. "Tento závěr v podstatě konstatoval, co víme," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS), do jehož kompetence tato problematika spadá.

Vláda v roce 2000 schválila plán, který počítal s finančními částkami i provedením jednotlivých vodohospodářských staveb. Podle NKÚ však stát neplní ročně aktualizované strategie financování a řada akcí se posouvá na léta 2008 až 2010. Gandalovič dostal od vlády spolu s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ) za úkol informovat, jak je termín zvládnutelný a s jakými financemi.

Bez evropských peněz to ale podle Gandaloviče půjde těžko. Pokud se v krátké době nepodaří schválit operační program životní prostředí, a uvolnit tak evropské peníze na budování čistíren odpadních vod, Česko do roku 2010 těžko splní závazek daný Evropské unii, uvedl ministr.