cunek1_192x128.jpgPolitici KDU-ČSL chtějí přímo od svého předsedy Jiřího Čunka vysvětlit, co je pravdy na informacích, že jeho rodina zneužívala sociální dávky. Lidovci do té doby nechtějí dělat kategorické závěry. Obecně si ale myslí, že ve vládě nemůže zůstat někdo, kdo se dopouští nezákonného chování. Mnozí ale podle agentury ČTK označili nynější podezření za vážné.

Opozice považuje za absurdní, že podezření z neoprávněného pobírání státní podpory čelí politik, který svůj program do značné míry založil na boji proti zneužívání dávek a který je navíc členem vlády, pro níž je boj proti "černým pasažérům" jednou z priorit. Koaliční partneři se vyjadřují zdrženlivě, i oni mají zatím jen informace z médií.

Šojdrová chce vyčkat na Čunkovo vysvětlení

Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová chce vyčkat, jak případ vysvětlí sám Čunek. Teprve poté je lze mluvit o možných důsledcích. "Žádná vláda si nemůže dovolit to, aby premiér či ministr zneužíval sociální dávky," řekla novinářům na dotaz, co se stane, pokud se prokáže Čunkovo provinění.

Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek o Čunkově kauze údajně nemá žádné informace, proto ji nechtěl komentovat. "Mohu pouze obecně říct, že pokud kdokoliv disponoval miliony, a přitom pobíral dávky ze sociálního systému, tak je to neospravedlnitelné jednání, které já neumím hájit. Ale nevím, zda se to stalo v tomto případě," prohlásil Čunkův předchůdce v čele strany.

Kasal považuje situaci za vážnou

Místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal řekl, že Čunek má dostat příležitost situaci vysvětlit a předložit důkazy. "Osobně tuto záležitost pokládám za poměrně vážnou," uvedl Kasal.

Vicepremiér byl během úterý doma ve Vsetíně, do Prahy se má vrátit ve středu. Šojdrová čeká, že poté Čunek svým stranickým kolegům kauzu osobně vysvětlí. Podle ní nelze vyvozovat závěry do doby, než se prokáže, že informace popisované v reportáži České televize jsou pravdivé.

I ministryně obrany a místopředsedkyně lidovců Vlasta Parkanová uvedla, že nemůže vyřešit rozpor mezi informacemi televizních reportérů a obhajobou Čunka. Pokud by ale někdo pobíral sociální dávky a současně vkládal do peněžních ústavů velké sumy, pak je to podle ní vážný problém.

Místopředseda ODS Petr Nečas podle ČTK řekl, že v tuto chvíli situaci zná jen z médií. "V tomto případě platí 'padni komu padni'. Pokud někdo nevyužíval správně sociální systém, musí se proti němu postupovat bez ohledu, kým je. Na kategorické závěry je ale zatím poměrně brzo," uvedl.

Kauza Čunek

kauza-cunek192x128.jpgKolem kauzy Čunek je v posledních dnech opět rušno. Podle včerejší reportáže ČT někdejší starosta Vsetína na konci devadesátých let bral od státu sociální dávky. V té samé době si přitom ukládal do bank velké peníze, dohromady 3,5 milionu korun. Sám Čunek popírá, že by měl pobírat nějaké zvláštní sociální dávky (více čtěte ZDE).

Čunek hodlá podat trestní oznámení na Českou televizi. Autor reportáže Dalibor Bártek tvrdí, že má pro veškerá tvrzení písemné dokumenty. "Veškeré informace, které jsme zveřejnili, byly podloženy písemnými dokumenty, a na všechno, co jsme řekli, existují dokumenty. Pokud policie tuto záležitost bude důkladně vyšetřovat, může se dotázat jak finančního úřadu, tak státních sociálních úřadů, respektive organizací, které se těmito věcmi zabývají," sdělil Bártek ve zpravodajství ČT.

Vicepremiér byl od listopadu 2006 podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti. V únoru letošního roku ho policie obvinila z převzetí úplatku, ale trestní stíhání bylo v srpnu zastaveno. Státní zástupce to zdůvodnil procesními a skutkovými vadami v policejním vyšetřování a nesrovnalostmi ve výpovědích korunní svědkyně, Čunkovy bývalé sekretářky Marcely Urbanové.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká by tento týden měla rozhodnout, zda bude kauza definitivně uzavřena, nebo znovu otevřena.