paroubek_svejnar_192x128.jpgKandidátem ČSSD do funkce prezidenta je ekonom Jan Švejnar. Musí se pro něho ale do 8. prosince vyslovit i další politické strany. Uvedl to dnes Ústřední výkonný výbor nejsilnější opoziční strany.

Švejnar by se tak mohl postavit ve volbě hlavy státu příští rok současnému prezidentu Václavu Klausovi, který má podporu ODS.

Podle vedení socialistů je Švejnarovou velkou předností to, že by mohl právě v ODS některé hlasy uzmout Klausovi. Občanští demokraté, kteří se v posledních dnech vyjadřovali v médiích, ale toto popírají, Švejnara prý nepodpoří.

Zelení se vyslovili pro Švejnara

Už teď je ale pravděpodobné, že část Topolánkova kabinetu se přece jen za Švejnara postaví. Podporu mu totiž na svém dnešním jednání v Praze vyjádřila republiková rada zelených.

Socialisté se budou zabývat prezidentským kandidátem opět po 8. prosinci. Doufají, že nebudou muset měnit názor.

Volba prezidenta se má konat za tři měsíce. Zatím jediným jistým kandidátem a zároveň favoritem volby je Klaus. Mezi možnými dalšími kandidáty figurovali kromě Švejnara i předseda akademie věd Václav Pačes a polistopadový československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier.

O Dienstbierovi Paroubek tvrdí, že je pro levici nejpřijatelnější a že může mít dobrý výsledek, ale bude to porážka. Stejné by to prý bylo i s Pačesem.

Chystá se další hlasování o nedůvěře vlády

ČSSD se dnes rovněž shodla na tom, že pokud vláda Mirka Topolánka (ODS) nepodá demisi, vyvolá nejsilnější opoziční strana ve sněmovně hlasování o nedůvěře koaličnímu kabinetu. Řešením současné politické situace je vypsání předčasných voleb.

Sociální demokraté soudí, že už nelze protahovat údajnou vládní krizi, kterou prohlubují aféry odcházejícího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Občanští demokraté říkají, že volání po předčasných volbách či vyslovení nedůvěry vládě je legitimním krokem opozice. Kabinet však podle nich rozhodně nemá důvod skončit předčasně.

Šéf lidovců Čunek je nadále vyšetřován pro podezření z korupce. Už v červnu kvůli tomu opozice vyvolala hlasování o nedůvěře, položit vládu se jí ale nepodařilo. Čunek se nyní po tlaku z vlastní strany a koalice rozhodl odejít z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj.