Více než stovka pravicových radikálů se v sobotu odpoledne sešla na Palackého náměstí v Praze. Shromáždění, které svolali Autonomní nacionalisté, mělo být symbolickým pohřbem svobody slova a demokracie. Na akci dohlížely desítky policistů, jejichž vozy byly připraveny v přístupových cestách a nad náměstím kroužil policejní vrtulník.

Na místě byl i policejní antikonfliktní tým, který je speciálně cvičen k předcházení násilí. Dohlížející zástupce magistrátu uvedl, že nebyl důvod akci rozpustit. Policisté sdělili, že se s pořadateli shromáždění dohodli na tom, že radikálové zůstanou na náměstí a nebudou se přemisťovat na jiné místo v Praze. Podle dohody akce trvala zhruba půl hodiny.

Podle radikálů je v ČR pošlapávána svoboda slova

Účastníci byli oblečeni vesměs v černém a asi desítka jich stála před pomníkem národního buditele Františka Palackého s černými prapory. Na náměstí si přinesli také symbolickou dřevěnou rakev k pohřbu svobody slova a demokracie.

Shromáždění mělo podle svolavatelů upozornit na pošlapávání občanských práv a svobod, které se podle radikálů odehrálo 10. listopadu 2007, kdy úřady a policie zabránily plánovanému pochodu neonacistů bývalou pražskou židovskou čtvrtí v den výročí protižidovského pogromu v nacistickém Německu.

Demonstranti si dnes přinesli transparent s textem: "Kdy začneš rozhánět komunisty, Langře?". Řečníci tvrdili, že je v České republice pošlapávána svoboda slova, hovořili o novodobé době temna, při které za nerespektování oficiálních názorů hrozí perzekuce. "Argumenty místo zákazů a chceme svobodu slova," vyzýval řečník za nadšeného potlesku přítomných.

Bém zvažuje zrušení pražského "Hyde Parku"

Extremisté ale nebyli na náměstí jediní, kdo přišel říci svobodně svůj názor. Skutečnosti, že v těchto místech nikdo nemusí shromáždění oznamovat, protože magistrát z něho zřídil takzvaný pražský Hyde Park, využila skupinka mládeže a přišla se vyjádřit ke svatbě šéfa ČSSD Jiřího Paroubka s tlumočnicí Petrou Kováčovou. Přinesli si transparenty s nápisy: "Paroubka si neber, vem si mě", "Kráska a zvíře" či "Sexy mozek."

Pražský primátor Pavel Bém dnes před shromážděním pravicových radikálů nevyloučil, že magistrát přehodnotí otevřenost vůči shromažďovacímu právu na Palackého náměstí. "Nemyslím, že je možné, aby jakákoli skupina hlásající a stavící se za nacismus a neonacismus měla možnost beztrestně se scházet svým způsobem i s přispěním hlavního města Prahy," řekl Bém, poté, co položil kytici u pamětní desky událostí 17. listopadu 1989 na Národní třídě.