budova_bis_192x128.jpgPodle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2006 skupiny organizovaného zločinu zesílily tlak na státní orgány. Mluvčí tajné služby Jan Šubert poskytnout další informace k obsahu dokumentu nechtěl.

Z téže zprávy dále vyplývá, že Ruská rozvědka se v Česku nejvíce zajímá o ekonomiku a že neonacistické hnutí u nás je roztříštěné a nemá jednotné vedení.

Skupiny organizovaného zločinu loni zesílily tlak na státní orgány a snaží se získat peníze pomocí veřejných zakázek nebo dotací, uvádí BIS. „S cílem získat určité výhody se rozvětvené klientelistické struktury se silným finančním zázemím snažily ovlivňovat rozhodování některých orgánů veřejné správy, legislativních orgánů i orgánů činných v trestním řízení,“ hodnotí uplynulý rok zpráva.

Podle rozvědky ruskojazyčné a balkánské skupiny organizovaného zločinu „pomalu ustupují do pozadí a postupně se mění na legální podnikání“. „Vlivové skupiny regionálního i celostátního formátu zesílily v roce 2006 tlak na orgány státu a samosprávy zaměřený na získání výhod v soutěžích a výběrových řízeních o zakázky, majetek, dotace apod.,“ uvedla k trendu na poli organizovaného zločinu BIS.

Tajná služba nehodlá podle svého mluvčího poskytovat jakékoliv informace, které jsou nad rámec sdělení zprávy. „Zveřejnění té výroční zprávy je naším vstřícným krokem směrem k veřejnosti. Neexistuje nic, co by nám přikazovalo tu zprávu jaksi poskytnout,“ řekl iHNed.cz mluvčí BIS Jan Šubert.

Podle Šuberta musí tajná služba chránit své zdroje. „Někdy třeba i nepatrná zmínka, kterou ta protistrana dá do určitého kontextu, tak může vést k odhalení toho zdroje,“ vysvětloval mluvčí. „Ta zpráva je obecná, nicméně se domníváme, že určitý obraz o naší práci poskytuje,“ dodal.

Ruskou rozvědku zajímá ekonomika

Ruská rozvědka se v České republice nejvíce zajímá o ekonomiku. "Ruské straně jde o dosažení a udržení výhodnějšího postavení v rámci česko-ruských hospodářských vztahů a získání kontroly nad českými subjekty usilujícími o vstup na ruské trhy," uvádí zpráva. V této souvislosti BIS považuje za zvlášť nebezpečné různé komory a sdružení, které se zaměřují na obchodní a kulturní vztahy se zeměmi a národy bývalého Sovětského svazu.

Zpravodajské služby Ruské federace mají podle BIS své pracovníky v oficiálních, tedy legálních pozicích, ale také pod krytím. Řada z nich v ČR působí jako diplomaté nebo technický personál ambasády. Zpravodajské důstojníky lze najít mezi ruskojazyčnými novináři akreditovanými v ČR i v různých ekonomických podnicích.

Neonacistické hnutí je roztříštěné

Neonacistické hnutí v České republice,tvrdí BIS, je decentralizované a funguje spíše na principu malých regionálních skupin, které vystupují z vlastní iniciativy. Tento princip fungování bez jednoho silného vůdce, je charakteristický pro neonacisty v řadě evropských zemí, konstatuje tajní služba.

Plné znění zprávy naleznete zde.

Více se dočtete ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin