greenpeace-prunerov-192.jpgTřísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II, která patří společnosti ČEZ, obsadila dnes ráno skupina 11 aktivistů Greenpeace. Ve výšce 150 metrů chtějí strávit několik dní a protestovat tak proti globálnímu znečišťování země skleníkovými plyny. Prunéřovská elektrárna na Chomutovsku vypouští nejvíce kysličníku uhličitého (CO2) v zemi. Informoval o tom koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.

Akce se zúčastní lidé z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa a Velké Británie. Zatím se obešla bez incidentů, ochranka elektrárny ani policie proti demonstrantům nezasáhla.

Protest Greenpeace podle Piňose souvisí s mezinárodním dvoutýdenním vyjednáváním o klimatu, jež začalo 3. prosince v indonéském Bali. Česko bude na konferenci zastupovat ministr životního prostředí Martin Bursík. "Náš protest by tak měl být poselstvím, jež ministr může na Bali tlumočit," uvedl Piňos.

Prunéřovská elektrárna je největším znečišťovatelem ovzduší v ČR, tvrdí aktivista

Prunéřovská elektrárna je podle něj největším znečišťovatelem ovzduší v České republice. "Vypouští 8,9 milionu tun CO2 ročně, což je 6,5 procenta emisí CO2 v ČR. Chceme upozornit, že Česko je jedním z největších hříšníků v Evropě. V objemu emisí CO2 na obyvatele jsme čtvrtí z 25 členských států EU, v objemu těžby uhlí v přepočtu na obyvatele dokonce druzí na světě," doplnil.

Jedenáctičlenný tým Greenpeace chce ve výšce 150 metrů zřídit komunikační centrum. K dispozici má stan, kapacitní připojení na elektřinu, notebook a webovou kameru. "Cílem je navázat diskusi s politiky a případně i s prezidentem Klausem, jehož postoj ke globálnímu oteplování je všeobecně známý. Chceme poukázat neefektivní spalování uhlí v zastaralých tepelných elektrárnách a nabídnout alternativní řešení," dodal Piňos.

Greenpeace má s protesty na komínech své zkušenosti

Greenpeace už několik podobných protestů v České republice pořádala. V listopadu 2005 strávili čtyři aktivisté Greenpeace tři dny na komíně chemičky Deza ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Akcí apelovali na vedení podniku, aby vyřadilo z výroby zdraví škodlivé chemikálie, zejména ftaláty.

V srpnu 2003 vylezlo osm členů hnutí na komín v areálu chemičky Spolana v Neratovicích na Mělnicku. Ekologové chtěli upozornit na toxické zamoření závodu a jejího okolí. Protest byl však záhy přerušen kvůli silnému větru.

Organizace Greenpeace na sebe v ČR upozornila již v dubnu 1990, kdy umístila na chladicí věž rozestavěného Temelína transparent se slovy "Žádný československý Černobyl".