klaus-oceneni-192-128.jpgPrezident Václav Klaus dnes na Hradě dostal Puškinovu medaili, kterou mu udělil ruský prezident Vladimir Putin. Podle Klause je ocenění dalším potvrzením dobrých česko-ruských vztahů, které "opět nalézají svoji normálnost".

Moskva přitom letos dává najevo velkou nelibost nad tím, že Američané chtějí na českém území postavit protiraketový radar a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg svými slovy o tom, že radar by mohl být namířen na Rusko, zaujal diplomaty v Kremlu (více čtěte ZDE).

Medaile je udělována osobnostem, které se významně zasloužily o šíření a studium ruského jazyka, uchovávání kulturního dědictví a sbližování a vzájemné obohacování mezi různými kulturami a národy.

Klaus: Nestydím se mluvit rusky

Klausovi medaili a knihu Puškinova románu Evžen Oněgin v rusko-českém vydání předal ruský velvyslanec v Česku Alexej Fedotov. Diplomat ve svém krátkém proslovu ocenil Klausovu znalost ruštiny, sám Klaus ale o ní nemá přehnané mínění.

Když se prezident před necelými dvěma měsíci dověděl, že cenu obdrží, řekl: "Nemyslím si, že mi byla udělena za jistou znalost ruského jazyka, protože to by ji musely v naší zemi dostat tisíce lidí, kteří umí rusky nepochybně lépe než já," uvedl Klaus. Poté ale dodal: "Možná, že jsem ji dostal za to, že se rusky nestydím mluvit."

"Je to velký světový jazyk a jeho znalost nám otevírá cestu k poznání nesmírně bohatého ruského umění. Číst Dostojevského nebo Solženicyna v originále je sice těžké, ale je to něco jiného, než číst je v překladu," poznamenal prezident.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům. O jejím udělování rozhodl bývalý ruský prezident Boris Jelcin u příležitosti 200. výročí narození slavného ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina.

Medaili dosud dostaly asi tři stovky lidí, cizinci tvoří přibližně desetinu z nich. Třícentimetrová stříbrná Puškinova medaile má na lícové straně profil Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

Klaus, mongolský prezident i Ťiang Ce-min

Mezi vyznamenanými letos figurují kromě českého prezidenta Václava Klause také prezident Guyany Jagdeo Bharrat, mongolský prezident Nambaryn Enchbajar, chorvatský prezident Stjepan Mesić, jakož i bývalý generální tajemník ÚV KS Číny Ťiang Ce-min, někdejší předseda čínské vlády Li Pcheng nebo čínský ministr obrany Cchao Kang-čchuan. V minulosti cenu obdrželi například slovenský básník Ľubomír Feldek nebo finančník George Soros.

Letos byl u vyznamenaných oceněn "velký příspěvek k šíření a výuce ruského jazyka, uchovávání kulturního dědictví a sbližování a vzájemnému obohacování kultur národů a národností", uvádí se v Putinově výnosu.