Jurencakova_ilu.jpgPoslancům, senátorům a členům vlády by za neplnění jejich povinností mohly hrozit pokuty. O předložení příslušné novely uvažuje senátorka Jana Juřenčáková.

Sankcionovat by chtěla neodůvodněné absence při zasedání parlamentu, neposkytnutí odpovědi na interpelaci i poskytnutí odpovědi až po zákonné lhůtě 30 dnů.

"Za porušení povinností poslanci, senátory a členy vlády by měla následovat sankce v podobě srážky z platu. Myslím, že by se obecně zlepšila činnost Parlamentu a vlády," míní senátorka zvolená za hnutí Nezávislí starostové pro kraj.

Motivem pro její úvahy bylo otálení premiéra Mirka Topolánka (ODS) s odpověďmi na dotazy ohledně rozdělování peněz z evropských fondů. "Premiér se za nedodržení zákonné lhůty ani neomluvil. To k politické kultuře v zemi určitě nepřispívá," uvedla Juřenčáková.

Kdo zmešká hlasování, zaplatí

Poslanecka_snemovna_192x128.jpgS podobnou myšlenkou přišel už v létě poslanec ODS Jan Morava, podle něhož by bylo třeba finančně trestat neúčast poslanců na hlasování. Topolánek už tehdy návrh označil za líbivý a populistický trik.

Peněžní sankce hrozí členům parlamentu například za dopravní přestupky; od letošního roku pak i za porušení zákona o střetu zájmů, a to až do půl milionu korun. Za disciplinární provinění, například za urážku svých kolegů, by mohl zákonodárce dostat pokutu až do výše jeho měsíčního platu. Pokud se senátor dvakrát řádně neomluví ze schůze horní komory, jednání výboru nebo komise, hrozí mu podle usnesení Senátu z června 2004 odebrání poloviny platu. Základní plat zákonodárce představuje 61.400 korun.

Juřenčáková se dostala do povědomí veřejnosti tím, že se v srpnu vzdala své funkce předsedkyně Stálé komice Senátu pro krajany žijící v zahraničí. Bylo to kvůli kritice za to, že byla v letech 1988 až 1990 členkou KSČ a nepřiznala to ve svém životopise.