klaus_ruka_192x128.jpgZa politickou osobnost roku 2007 by Češi zvolili prezidenta republiky Václava Klause. Naopak titul politika "s nejtlustší hroší kůží" by letos přidělili předsedovi KDU-ČSL a bývalému vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi, za nímž skončili předsedové ČSSD Jiří Paroubek a vlády a ODS Mirek Topolánek. Vyplývá to z průzkumů agentury Median pro dnešní Lidové noviny (LN). Průzkum agentury Median pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD) pak zjistil, že dvě třetiny dotázaných občanů letos zklamalo chování politiků.

V průzkumu Medianu pro LN, který zjišťoval, koho lidé považují za politickou osobnost právě končícího roku, se za Klausem umístil jeho předchůdce v úřadu hlavy státu Václav Havel. Třetí skončil ekonom Jan Švejnar, který bude počátkem příštího roku soupeřem Klause v prezidentské volbě. Klaus v průzkumu získal devět procent hlasů, Havel tři procenta a Švejnar 2,5 procenta.

Osmý skončil v tomto průzkumu Topolánek s méně než jedním procentem hlasů. Na obyvatele ČR pak příliš nezapůsobil ani ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), který skončil těsně za Topolánkem. Před Julínkem se v celkovém pořadí umístil i František Procházka, po němž pátrá policie, neboť ho podezřívá, že počátkem prosince odcizil bezpečnostní agentuře Group 4 Securicor zhruba 560 milionů korun.

Z řad sportovců zvolili Češi osobností roku desetibojaře Romana Šebrleho.

V absolutním srovnání se podle průzkumu stal osobností roku Klaus před Šebrlem a autorem kontroverzního návrhu nového sídla Národní knihovny v Praze, architektem Janem Kaplickým.