topolanek_reforma_192x128.jpgJako rok bolavých vítězství dnes charakterizoval prvních dvanáct měsíců fungování koaličního kabinetu premiér Mirek Topolánek (ODS). Kabinet dosáhl na úrovni exekutivy i legislativy téměř všeho, co si předsevzal, konstatoval Topolánek v krátké bilanci, kterou pronesl po zasedání vlády. Opozice naopak vládu ostře kritizuje, výzvám k odstoupení už musela čelit řada ministrů, celý kabinet pak dvakrát přežil hlasování o nedůvěře.

Topolánek konstatoval, že sněmovna nepřijala pouze jednu vládní předlohu, a to kontroverzní návrh zákona o rozpočtovém určení daní krajů. Zmínil také, že až na začátek letošního roku odložila vláda první fázi důchodové reformy.

Celkově vnímá první rok své vlády Topolánek pozitivně. "Rok po všech těch peripetiích se sestavování vlády a po všech těch velmi napjatých hlasováních a velmi křehké podpoře parlamentu hodnotím rok jako velmi úspěšný," konstatoval.

Podle místopředsedy ODS a ministra zemědělství Petra Gandaloviče uplynulý rok ukázal, že koalice umí nacházet vzájemně přijatelná řešení, a navíc za nimi umí i stát, což prý není v českých poměrech úplně samozřejmé.

Klaus si přeje další fungování vlády

Podle prezidenta a zakladatele ODS Václav Klause žije vláda, která právě dnes slaví rok od svého jmenování, v obtížné situaci vyplývající z relativně slabé většiny ve sněmovně. A to jí podle něj do jisté míry svazuje ruce. "Nemůže se rozmáchnout k něčemu, o čem dobře ví, že by nemohla k tomu nalézt podporu," řekl dnes Klaus novinářům v Senátu, kde navštívil senátory z SNK a Klubu otevřené demokracie.

"Nicméně si myslím, že se do různých věcí pustila a já bych si jenom velmi přál, aby to fungovalo dále," dodal prezident. Prezident kabinet jmenoval přesně před rokem, 9. ledna 2007.

Klaus před rokem ještě před jmenováním Topolánkovi mnohé vytýkal. Například, že pro svou novou vládu neměl domluvenou podporu ve sněmovně a musel se spoléhat na dva nezařazené poslance. Nelibě nesl i nominaci některých členů kabinetu. Výhrady měl zejména k ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který ve vládě zastupuje zelené.

Opozice kritizuje Čunka, "přeběhlíky" i "takzvanou reformu"

Jiný názor než premiér či prezident má nejsilnější opoziční strana ČSSD. Její šéf Jiří Paroubek vládu kritizuje dlouhodobě. Nespokojen je s tím, že vláda se při hlasování spoléhá na bývalé poslance ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku, které označuje za "přeběhlíky". Nelichotivě se Paroubek vyjadřuje také o reformě veřejných financí, které dává přívlastek "takzvaná", či o kauze kolem předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.

"Podporu ODS negativně ovlivňují každým dnem sílící obavy veřejnosti z budoucnosti v důsledku uplatnění tzv. reformy veřejných financí. Nemalý vliv jistě hraje také aféra předsedy KDU-ČSL Čunka a machinace státního zastupitelství spojené s jeho "omilostněním"," uvedl dnes se na internetových stránkách ČSSD Paroubek.

Nejasnosti kolem ukončení trestního stíhnání Čunka včera v online rozhovoru na serveru iHNed.cz ostře kritizoval také David Rath (ČSSD): "Ztratil jsem naprostou důvěru v naši justici, respektive hlavně ve státní zastupitelství. Teď už lze očekávat cokoliv. Mafie by se mohla jít k nám učit jak na to."