Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath navrhne, aby parlament volil prezidenta ve veřejných volbách. V nich je na rozdíl od volby tajné jasné, kdo pro koho hlasoval. Podle Ratha by se tak předešlo různým spekulacím o tom, kdo koho a proč podpořil. Tajná volba zavání korupcí, míní Rath. Novinářům řekl, že svůj návrh v úterý předloží klubu ČSSD. Doufá, že ho pak prosadí i v parlamentu, který ve finále rozhodne o tom, zda se bude hlava státu volit tajně, či veřejně.

Pro svůj nápad ale zatím nemá ani podporu všech sociálních demokratů. Místopředseda strany Zdeněk Škromach řekl agentuře ČTK, že Rath si může navrhovat, co chce, ale on podporuje tajnou volbu. "Myslím, že je potřeba dodržovat určité tradice a zvyklosti a prezidentská volba vždy byla tajná. Věřím, že bude i do budoucna tajná," uvedl.

Kolem ČSSD se čím dál častěji objevují spekulace, podle nichž je několik zákonodárců této strany připraveno hlasovat v prezidentských volbách pro kandidáta ODS Václava Klause. Šéfové poslanců a senátorů Michal Hašek a Alena Gajdůšková již dříve řekli, že to není pravda. Gajdůšková uvedla, že hlasy všech senátorů ČSSD získá Jan Švejnar, což je kandidát, jehož tato strana podpořila. Tajná volba však vyvolává podle Ratha i spekulace o korupci. "Hovoří se o milionech v 'igelitce'," poznamenal místopředseda sociálnědemokratických poslanců.

ODS veřejnou volbu odmítá. Občanští demokraté míní, že v takovýchto případech je vhodnější a obvyklejší volba tajná, kdy zákonodárci vhazují hlasovací lístky do volebních uren. Klaus byl před pěti lety zvolen v tajných volbách. Tento týden se současný prezident přimluvil za to, aby byla hlava státu volena znovu tajně. Klaus soudí, že veřejná volba má odůvodnění v revolučních dobách, jako byl třeba zánik Rakouska-Uherska a pád komunismu v Československu. Ve veřejných volbách byl po listopadu 1989 zvolen prezidentem Václav Havel.

K veřejné volbě mají podle dostupných informací výhrady nejen občanští demokraté, ale i zástupci dalších stran, a to právě i včetně některých sociálních demokratů. Rath však věří, že klub ČSSD jeho iniciativu schválí. Podle něj není veřejná volba méně demokratická než volba tajná. Dodal, že každý má právo podpořit, koho chce, voliči ale mají právo vědět, jak kdo hlasoval a každý zákonodárce by měl také za své hlasování nést odpovědnost. Rath by se prý ani osobně nezlobil, kdyby se jeden poslanec či senátor ČSSD veřejně přihlásil k tomu, že bude volit Klause.