Přesně dva týdny před volbou nového prezidenta se jeden ze dvou kandidátů představil v Plzni. Jan Švejnar - soupeř Václava Klause v souboji o křeslo hlavy státu - tak pokračuje v sérii předvolebních vystoupení na akademické půdě.

iHNed.cz odvysílal přímý videopřenos ze Švejnarovy přednášky a jeho debaty se studenty elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity. Podívejte se na záznam tohoto přenosu (klikněte na jeden z odkazů níže). Reportér iHNed.cz Robert Břešťan se Švejnara po jeho přednášce ptal, co udělá, když prohraje s Václavem Klausem. 

 



VIDEO: Podívejte se na záznam samotné přednášky ZDE
(Jan Švejnar o globální ekonomice a roli Česka)

VIDEO: Podívejte se na debatu Jana Švejnara s posluchači ZDE
(Jan Švejnar o nové ústavě, o americkém radaru či své emigraci)

VIDEO: Podívejte se na rozhovor Jana Švejnara pro iHNed.cz ZDE
(reportér Robert Břešťan se ptá Jana Švejnara)

 


Jsme odsouzeni k tomu být v době globální ekonomiky úspěšní, nebo padnout - jiná varianta není, znělo nevyslované motto přednášky prezidentského kandidáta. Projev věnoval popisu světové ekonomiky a roli střední Evropy a Česka v ní.

 

Vyzval posluchače, aby mu kladli otázky i během jeho projevu, jak je zvyklý ze svých amerických vystoupení před studenty. Během první půlhodiny se však nikdo na nic nezeptal. "Rychle jsme se stali jednou z nejotevřenějších ekonomik světa, ale neměli jsme moc na výběr," uvedl Švejnar na univerzitě, jediné, která mu v Česku udělila čestný doktorát.

jan-svejnar-prednaska-plzen-ilu.jpgPrvní otázky posluchačů se týkaly míry korupce a vymahatelnosti práva, či investic do vývoje a vědy. "To je problém, který musíme řešit," připustil Švejnar.

Vyspělé země investují mohutně do internetu, připomněl profesor. "Korea, Tchajwan, ty investují maximální částky a pak prorážejí ostatní na trzích, oddělují se od dalších zemí," řekl prezidentský kandidát. "Nestačí běžet, záleží na tom, zda jsme rychlejší než ostatní."

Jako výhodu Česka vidí Švejnar stále ještě levnou pracovní sílu, s níž se však nedá počítat do budoucna. Švejnar nabídl i recepty na úspěch? "Zajištění konkurenceschopnosti musí být věc, do níž se zapojí celá společnost. Tedy i politika," uvedl jeden z příkladů, který považuje za důležitý.

Vláda, stát a firmy by měly spolupracovat, zdůraznil a jako několikrát během přednášky i v tomto bodě použil příklad z USA. Rozvoj internetu tu začal státní zakázkou a až v jisté chvíli se už věci ujal byznys.

"Lídři našeho byznysu musí být světovými manažery," konstatoval v této souvislosti Švejnar.

Z debaty Švejnara s posluchači:

Potřebuje Česko novou ústavu? 

Byl bych opatrný, ústava potřebuje opravy, ale je třeba postupovat velmi opatrně.

Jste přesvědčen, že radar nás ochrání? Systém, který není kompatibilní se systémy NATO?

special-prezidenti-08.gifZa poslední tři měsíce se mnohé změnilo, jsou nové informace kolem radaru. Princip, z něhož vycházím, je, že tu jsou nové hrozby - terorismus, a my se k tomu musíme nějak postavit. Otázka je, jak to realizovat. Já jsem se vyjádřil pro radar, a to jsem stále. Ale jsou tady technické věci, poznatky o zkouškách. To jsou ty nové informace. Čili říkám: nespěchat, jednat a pak se rozhodnout.

Proč je mezi prvními dvěma sty světovými univerzitami jen jedna česká?

České univerzity prohrávají především ve schopnosti konkurovat ostatním v patentech, ve vývoji, ve schopnosti přicházet s novými poznatky. Stačí ve schopnosti předávat známé poznatky, slabší jsou v objevování nových.

 

Švejnar odmítl výtky k tomu, že nebyl v Česku v rozhodujících letech po listopadu 1989.
A na otázku kolem přijetí eura řekl: "Naše ekonomika je reálně připravena, jsme na tom jako Slovinci. Hlavní otázka ale je, zda takto otevřená, zranitelná ekonomika to má učinit. Velký kursový výkyv by mohl přivést mnoho firem ke krachu. Ostatní otázky - například potenciální zvýšení inflace - jsou podružné."