Většina zemí Evropské unie chce při vyjednávání s USA o vízech zaujmout jednotný postoj a podporuje návrhy, které před dnešním jednáním ministrů vnitra připravilo slovinské předsednictví. V Bruselu to řekl slovinský ministr vnitra Dragutin Mate. Připustil, že poté, co Česko v úterý bilaterálně s Washingtonem podepsala memorandum o záměru zrušit pro české občany víza do Spojených států, bude hledání společné pozice složitější.

Kritiky "české cesty" jednání o vízech jsou především staré členské země EU podporované předsedajícím Slovinskem. Tyto země, které mají už nyní s USA bezvízový styk, tvrdí, že by v oblastech, jako je vízová politika, měly členské státy nechat vyjednávaní na Evropské unii. A ne se do něj pouštět - jako v tomto případě Česko - na vlastní pěst.

Langer: Čekali jsme čtyři roky. Marně.

Dragutin Mate v Bruselu řekl, že předsednictví navrhlo určitá pravidla, která mají nastínit to, co spadá pod unijní kompetence a o čem by naopak mohly členské státy vyjednávat i bilaterálně. "Většina zemí chce mít jednotný postoj a chce tato pravidla. Musíme najít kompromis," řekl Mate.

Ministr vnitra Ivan Langer při příjezdu na zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti členských zemí prohlásil: "Jsem přesvědčen, že naše kroky jsou zcela v souladu s právem Evropské unie." Langer pak připomněl: "Česko čekalo čtyři roky na to, aby mohlo v EU sdílet nejen povinnosti, ale také práva a svobody. Čekali jsme a nic se nestalo, proto jsme se rozhodli jít vlastní cestou." Na adresu zemí, které s českým postupem nesouhlasí, Langer uvedl: "Sytý hladovému nevěří."

Brusel se bojí, že memorandum potopí původní dohodu s USA 

Zemím původní unijní patnáctky vadí, že po nich Američané nyní mohou chtít obdobu toho, na čem se dohodli s Českem: zvýšení bezpečnostních opatření, například povinnost nechat si cestu dopředu elektronicky posvětit americkými úřady. Na tuhle novinku, která je pro řadu unijních států zatím nepřijatelná, přistoupilo Česko jako vůbec první evropská země.

Podle dnešního vydání listu Europolitics by česko-americké memorandum mohlo "potopit" dohodu mezi EU a USA, která se týká dat o cestujících v letecké dopravě. Po složitých jednáních se ji podařilo uzavřít loni v létě. Evropská komise se obává, že by USA teď mohly od dohody odstoupit. V dokumentu je totiž obsažena i klauzule, podle níž může Washington od dohody jednostranně odstoupit, pokud by ji EU porušila. Jak uvádí ČTK, panuje v Bruselu obava, že tímto porušením by mohl být rozsah dat, které Češi či další země budou na základě bilaterálně uzavřených memorand USA předávat.

S českým postupem některé státy EU souhlasí

Na obranu Česka naopak vystupují další "noví" členové unie ze střední a východní Evropy. Český postup na jednání podpořilo podle diplomatických zdrojů Slovensko, Maďarsko a pobaltské státy. Jejich občané, na rozdíl od ostatních Evropanů, musí podobně jako Češi také stát fronty na amerických ambasádách. Už roky také marně čekají na to, až unie podpoří jejich snahu o zrušení víz. Většina z těchto zemí je rozhodnutá s Američany o zrušení víz separátně jednat stejně, jako to udělalo Česko.

Ovšem Polsko a Slovinsko chtějí, aby místo bilaterálních jednání za EU s USA vyjednávala Evropská komise.

Čeká se na to, co řeknou bruselští právníci 

K česko-americkému memorandu se také včera poprvé vyjádřili vysocí úředníci z Evropské komise. Bruselští právníci nyní text slovo po slovu zkoumají a hledají místa, kde by mohl dokument pojednávat o věcech, které jsou ve výlučné pravomoci Evropské unie.

Teprve až budou mít právní rozbor memoranda hotový, rozhodnou se, zda vůči Česku podniknou nějaké právní kroky.

"Není to snadná záležitost," řekl mluvčí Evropské komise Johannes Laitenberger. "Komise si ponechává právo přijmout adekvátní kroky," dodal mluvčí.

Laitenberger poznamenal, že pokud se postupuje společně, dává to Evropské unii vždy větší vyjednávací sílu se zahraničními partnery, jako jsou Spojené státy.

Komise podle všeho ale jen naplano řinčí zbraněmi. Její úředníci totiž měli už minulý pátek příležitost návrh česko-amerického memoranda v Praze přečíst a navrhnout jeho úpravy.

Z šesti jejich požadavků se českým diplomatům během víkendových jednání s Američany pět podařilo do memoranda dostat. Za to komise včera Česko pochválila.

Většině starých států unie ale vyhovuje status quo, kdy jejich občané mají snadný přístup za "velkou louži". Proto se snaží jakékoliv vyjednávání s Američany, kteří by se rádi co nejrychleji dohodli na přísnějších pravidlech pro zaoceánské cesty, co nejdéle odkládat.