masinove_bratri_192x128.jpgRozhodnutí premiéra Mirka Topolánka ocenit bratry Mašínovy a jejich známého Milana Paumera premiérskou medailí vyvolalo rozporuplné reakce na české politické scéně.

Topolánek v USA vyznamenal oba Mašíny, čtěte ZDE

Nejvýrazněji vystupují proti komunisté. "Vrah nemá být oceněn, vrah je vrahem a vrahem zůstane," prohlásil ve čtvrtek předseda KSČM Vojtěch Filip. Topolánek podle něj vyznamenáním pro Mašíny přispívá k vyvolávání nenávisti vůči komunistům a podrývá legitimitu své vlády. "Tato vláda tímto činem skončila. Ať vládne třeba do roku 2010, ale její legitimita tímto činem skončila," řekl.

Méně striktně, přesto nesouhlasně, se vyjadřují představitelé nejsilnější opoziční strany ČSSD. Můj osobní názor je, že si to bratři Mašínovi nezaslouží, řekl v ČT šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Jan Novák je autorem knihy o bratrech Mašínových nazvané Zatím Dobrý. V dřívějším rozhovoru pro HN hovořil o minulosti Mašínových a o tom, co je k jejich činu mohlo vést.

"Jsou přesvědčeni, že bojovali proti komunismu. Když se v západním Německu, v amerických armádních kruzích dověděli, co dokázali tihle kluci, tak měli otevřené dveře do Ameriky. Tam se setkali s nějakou paní z International Departmentu, ta postavila do haptáku i generály, ujala se jich a řekla: Pánové, co chcete dělat v Americe? Chcete, aby se o vás napsala kniha, natočil film, nebo chcete jít studovat do West Pointu? Oni nato: Ne, my chceme bojovat proti komunismu. My jdeme do armády, bude válka proti komunismu, my už ji neprošvihneme. A ona povídá: Já mám spoustu známých a někteří z nich mají trochu odlišný názor na to, jestli bude válka s komunismem. Tak se tu nejdřív rozhlédněte, pak si, třeba za šest neděl, pohovoříme," řekl Novák.

Další názory Jana Nováka, který čin bratrů Mašínových považuje za největší příběh studené války čtěte ZDE.

Topolánkův krok však zdaleka nekvitují ani všichni koaliční politici. "Přiznám se, že bych byl zdrženlivější, tak jako byli doposud prezidenti při posuzování těch návrhů na vyznamenání. Nemyslím si, že je úplně v pořádku lidi, kteří se násilně prostřílí, odměňovat, protože mnoho lidí také emigrovalo a nemuseli při tom zraňovat nevinné," prohlásil podle serveru Novinky poslanec vládní Strany zelených Přemysl Rabas.

Medaili by Mašínovi neudělili ani politici KDU-ČSL, jako jsou Ludvík Hovorka či místopředseda Senátu Petr Pithart.

Ocenění pro Mašíny naopak schvaluje poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques, i když připouští, že nelze pomíjet ani početnou skupinu lidí s opačným názorem. Topolánkovo rozhodnutí pak, i vzhledem k výročí událostí z února 1948, jednoznačně schvaluje jeho spolustranice Miroslava Němcová.

Příběh, který rozděluje i veřejnost

Bratři Ctirad a Josef Mašínové už jednu prezidentskou medaili mají. V roce 1946 je vyznamenal prezident Edvard Beneš Medailí za chrabrost za jejich činnost během druhé světové války. Českou společnost rozděluje jejich pozdější činnost v 50. letech, kdy se postavili se zbraní v ruce komunistickému režimu. V 50. letech se Mašínové spolu s Milanem Paumerem probili na Západ, přičemž zahynulo šest lidí z ozbrojených složek. Zbývající členy skupiny - Václava Švédu, Zbyňka Janatu a Ctibora Nováka - komunisté chytili a popravili.

Kritici Mašínů je nezřídka označují za vrahy, neboť postřelili hasiče a usmrtili pokladníka a také chloroformem omámeného policistu z obav před prozrazením. Zastánci Mašínů ale podotýkají, že za svobodu a demokracii se musí bojovat i se zbraní v ruce, když je to třeba.

Kvůli medaili pro Mašína čelí Topolánek trestnímu oznámení, čtěte ZDE

Skutečnost, že bratři Mašínovi svým činem rozdělují českou veřejnost, se ve čtvrtek neprokázala jen na politické scéně. Rovněž čtenáři zpravodajských serverů byli rozděleni do dvou skupin. V Berouně pak jeden občan podal na Mirka Topolánka trestní oznámení, protože svým činem podle něj premiér legitimizuje vraždu a loupežné přepadení.