Míšov je malá obec na Plzeňsku, má 116 obyvatel a mnoho chatařů, často z Prahy. Kolem se rozprostírají brdské lesy a podstatnou část z nich zabírá vojenský prostor, kde by v budoucnu mohl stát americký radar. V obci není škola, kostel ani obchod. Mohl by radar případně přispět k jejímu rozvoji? "Spíš naopak! V okamžiku, kdy tady bude radar, bude obec na vymření," domnívá se starosta Míšova Pavel Hrubý (rozhovor čtěte zde).

Občané proti radaru

4.jpgMíšov působí nedlouho před začátkem besedy o radaru vylidněně, venku je vidět jen chalupáře přijíždějící do obce na víkend. Před sídlem Obecního úřadu, kde se má diskuse konat, ale už čeká na vládního koordinátora pro komunikaci programu protiraketové obrany Tomáše Klvaňu a senátora a herce Tomáše Töpfera řada lidí z Míšova a okolních vesnic. Je tu i pár místních aktivistů, kteří transparenty vyjadřují svůj nesouhlas se základnou. "Klvaňo, jsme proti umístění radaru v Česku," hlásá jeden z nich. "Jen nám lžou," notují si přítomní mezi sebou.

Místnost obecního úřadu je přeplněná, na "delegaci" se přišlo podívat na 100 lidí. Zatímco dovnitř se probojovalo skoro 30 novinářů a zhruba padesátka místních, ostatní se tísní v přilehlých chodbách, nebo za otevřenými okny. "Jsem sice odsud, ale ani se nedostanu dovnitř," stěžuje si starší žena a s desítkou dalších postává v chodbě před zaplněnou obecní místností. Účastníci nešetří kritikou ani urážkami.

Klvaňa se omluvil za Topolánka

6.jpg"Umístění radaru zajistí bezpečnost Česka, pomůže zlepšit mezinárodní pozici země a radar sám rozhodně jakkoli neuškodí okolí," opakuje Klvaňa na úvod stanovisko vlády. "Pan Topolánek na předešlé diskusi slíbil, že se radar posune dále do vojenského prostoru," padá první stížnost na Klvaňovu hlavu. "Pan Topolánek se omlouvá," vyřizuje Klvaňa omluvu premiéra a snaží se Míšovanům vysvětlit, že o výběru lokality rozhodli experti, jejichž měření ukázala na místo pouhé dva kilometry od hranice Míšova. Za hlasitého nesouhlasu účastníků debaty pak koordinátor zdůrazňuje, že politici do rozhodnutí nemluvili.

Po přívalu prvních slovních ataků Klvaňa připouští, že vláda s lidmi od počátku špatně komunikuje a nabízí místním sjednání schůzky i v Praze. "Jsme dnes připraveni na několikahodinovou debatu," slibuje delegace, Klvaňa ale v zápětí dodává, že nemůže mluvit o tajných vojenských detailech a o probíhajících mezinárodních jednáních. "Takže jste nám přijeli říct, že nám nic neřeknete," reagují místní nespokojeně na vysvětlení, že vyzrazení informací by mohlo zhoršit vyjednávací pozici Česka.

Oboustranné výzvy k demokracii

5.jpg"Americký protiraketový systém, jehož součástí by byl i radar v Česku, je systém obranný, nemůže být přetvořen na útočný," informuje Klvaňa. "Před kým by tedy měl radar bránit?", zajímá zúčastněné. "Je to systém, který bude chránit před fanatickými státy světa, proti povodni se také snažíte zabezpečit a pak doufáte, že nepřijde," pokouší se koordinátor odpovědí v podobě přirovnání uspokojit účastníky. "Tak ať si ho pan Topolánek postaví za svojí chalupou," ozývá se z publika další ostrá reakce. Po "namyšlených panácích" a "lhářích" se řadí k jedné z mírnějších.

Když následně Klvaňa vyzývá k poslechu argumentů a "demokratické diskusi", účastnici se začínají dožadovat jiného projevu demokracie: referenda. "O otázce národní bezpečnosti by nemělo být referendum. A projev demokracie bude, až vystavíte politikům za jejich postoje k radaru účet ve volbách," vysvětluje Klvaňa odmítavý postoj vlády k referendu. "Nedali jsme vám mandát rozhodovat o radaru", namítají místní s poukazem na to, že žádná z politických stran neměla otázku radaru v programu. "ODS znovu volit nebudu," ozývá se už po několikaté z lidu a beseda se pomalu stáčí ke kritice současné politiky.

Nesouhlas s vládou je ostatně slyšet ze všech stran: "Cítím se vládou podveden, mám pocit, že to je návrat do totality, že vláda nedá na názor občanů a absolutně u lidí z Míšova ztratila důvěru," říká nám před budovou Obecního úřadu asi padesátiletý místní obyvatel. Podobný pocit nezastává sám, je ale jeden z těch, kteří se uvnitř "s těma kašparama nehodlají zahazovat".

Přijde agresor, nebo ochránce?

1.jpgO jisté totalitě panuje živá diskuse i uvnitř. "Přijde k nám armáda státu, který je světovým agresorem, rozdmýchává válečné konflikty a usiluje o expanzi obchodování se zbraněmi," domnívá se jeden z účastníků. Na to senátor Töpfer reaguje tím, že celý systém bude Česko, jakožto součást západní demokracie a NATO, chránit. (více zde) "Musíme také nést trochu odpovědnosti, oni nás chrání a my pro to nechceme vůbec nic udělat," dodává známý herec, ale namísto ovací si vysluhuje další vlnu nesouhlasných reakcí.

Přesvědčili jste nás, že nás nepřesvědčíte

"Existují lékařské posudky na radar?", kladou občané delegaci poslední dotazy, ale nedostává se jim přesvědčivé odpovědi. "Posudky jsou samozřejmě zpracovány, řada jich je například k radaru na Marshallových ostrovech," odpovídá Klvaňa asi čtyřicetiletému muži, který se ptá na případné následky vyzařování radaru. O chvíli později pak pod tlakem bližších dotazů připouští, že "na posudcích k českému radaru a prostředí se teprve pracuje". Töpfer dodává, že radar bude podléhat jak českým, tak americkým hygienickým a ekologickým normám.

7.jpgZdravotního rizika se lidé evidentně bojí: "Jen nám lžou, hejtman plzeňského kraje nedávno srovnal výkon radaru s 200- wattovou žárovkou," rozčiluje se před Obecním úřadem jeden z aktivistů. "Nejsou nám schopni říct pravdu, jestli je radar zdravotně závadný, nebo ne," přitakává asi šedesátiletá žena. Zúčastnění se s ostatními dělí o nepodložené "radarové prognózy" jako je ozáření a následný vznik leukémie a hlasy "delegátů pro radar" začínají slábnout. Beseda se chýlí ke konci. I po jejím skončení ale vládní koordinátor před úřadem dál diskutoval s místními (na obr.).

Potlesk chybí

3.jpgZatímco občané odcházejí rozčilení nebo rezignovaní, "delegáti pro radar" se loučí celkem optimisticky. "Nepřijeli jsme sem měnit názor. Budu se v lidech snažit rozptýlit obavy, protože se bojíme toho, o čem nic nevíme, bojíme se tajemných věcí. Ve vysvětlování proto budu pokračovat, aby lidé měli informace", říká nám po skončení debaty Tomáš Töpfer. Jinak se na věc dívají místní obyvatelé. "Utvrdil jsem se v tom, že místo je skutečně vybrané a obávám se, že volba už nejde odvrátit. Celé to je jen divadlo," shrnuje své pocity ze setkání starosta Míšova Pavel Hrubý.

V příštích týdnech by se měli do vojenského újezdu vypravit američtí experti, kteří tu provedou další měření (na obrázku jedno ze tří míst, o nichž se pro stavbu radaru uvažuje). Zároveň na podzim má skupina českých odborníků - vojáci, experti ministerstva obrany, odborníci z oboru hygieny a životního prostředí - vyjet na podrobná měření na Marshallovy ostrovy. Tam u radaru, který by se měl přesunout do Čech, provedou vlastní zkoumání.



Infomapa:

ZAKLADNA_RADAR_mapa_grafika_ilu.jpg