topolanek_vietnam_192x128.jpgInvestice přivedou k růstu střední třídy, což může způsobit určité změny, vzkázal v neděli po setkání s generálním tajemníkem komunistické strany Vietnamu Nong Duc Manhem ministrerský předseda Topolánek. Ten tímto ukončil třídenní návštěvu asijské země.

"Střední třída si postupně vynutí změny v ochraně životního prostředí, v otázce lidských práv i v celé řadě standardů, které jsou pro nás běžné," uvedl Topolánek. To, že se vietnamský režim chová tvrdě, je podle premiéra vidět na každém kroku. "Já jsem z toho měl někdy až nepříjemný pocit," poznamenal.

Topolánek ale věří, že kapitalismus přináší svobodu. A nesouhlasí proto s názory, že je podobné země třeba nechat v izolaci. "Věřím právě na byznys. Věřím na investice," podotkl.

V zemích, kde obchodní politiku řídí stát, je podle něj třeba jednat s každým, kdo na ni má vliv. Myslí si, že ve Vietnamu je třeba ať už podle formálního nebo neformálního pořadí důležitosti jednat s premiérem Nguyenem Tan Dungem, s tajemníkem strany a s prezidentem Nguyenem Minh Trietem.

"(Vietnam) buduje takový ten typ tropického kapitalismu, ke kterému můžeme mít výhrady z hlediska centrálního politického řízení, nicméně z hlediska byznysu je to země v podstatě na tržních principech," řekl. 

Na setkání s generálním tajemníkem vietnamských komunistů nevidí nic špatného. "Pokud chceme opravdu po státu licenci (v Ho Či Minově Městě) pro finanční skupinu (PPF), pokud chceme s nimi uzavřít velký kontrakt, tak se nevyhnu minimálně formálnímu půlhodinovému setkání s tajemníkem," řekl Topolánek.

Jednání s Nong Duc Manhem podle něj bylo spíše shrnutím dřívějších rozhovorů, ze kterých vyplynuly některé obchodní zakázky.

Zástupci českých firem, kteří Topolánka doprovázejí, plánují investice za desítky miliard korun do místní ekonomiky. Firma Škoda Praha, dceřiná společnost ČEZ, například chce v zemi stavět uhelnou elektrárnu. Developerská společnost Finep zase kanceláře nebo byty.

Vietnamci by měli mít snazší cestu do ČR

topolanek_vietnam_01_192x12.jpg Topolánek také jednal o pozici Vietnamcích žijících v Česku. V budoucnu by jich mohlo přibýt. Český ministerský předseda po jednání s vietnamským protějškem mimo jiné řekl, že obě země zřejmě vytvoří společnou expertní skupinu na úrovni náměstků ministrů, která bude řešit problémy spojené s vydáváním víz pro zájemce o práci v ČR.

Podle diplomacie poptávka po pracovní síle z Vietnamu, a proto také počet zájemců o dlouhodobá víza, rapidně narůstá. Zatímco v roce 2006 bylo evidováno přes 7000 žádostí, loni už to bylo přes 14.000 zájemců.

České podniky zachraňují cizinci, čtěte ZDE

Podle údajů Českého statistického úřadu mělo loni na podzim povolení k pobytu v ČR více než 45.000 Vietnamců. Po Slovácích a Ukrajincích jsou Vietnamci v Česku třetí nejpočetnější menšinou