Měla by to být dobrá zpráva pro všechny bez výjimky. Pokud projdou plány ministerstva financí, ukousne v příštím roce stát Čechům z výplat méně než letos. 

Podle dvou návrhů na snížení daní, které se podařilo Hospodářským novinám exkluzivně získat, si nejvíc polepší lidé s nejvyššími příjmy. Méně naopak vydělají zaměstnanci s průměrnými a podprůměrnými platy.

Dvě třetiny Čehů mají problém vyjít se svými příjmy- čtěte ZDE
Daňová revoluce polovině Čechů nepomohla, berou stejně - čtěte ZDE

První návrh, který ministr financí Miroslav Kalousek předal ve čtvrtek členům rozpočtového výboru za ODS, počítá se snížením sociálního pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Kromě toho by mělo vše podstatné zůstat jako teď. 

Pro bohatší více 

Člověk s platem 40 tisíc hrubého by si díky nižšímu pojistnému měsíčně polepšil o čtyři stovky, zaměstnanec se stotisícovým platem pak o 862 korun. Státní kasu by změna přišla ročně na 13 miliard.

Druhá Kalouskova varianta je mnohem ambicióznější. Nepočítá sice se snížením pojištění, ale mění vše ostatní. Snižuje daně z 15 na 12 a půl procenta a zvedá i daňový bonus na dítě - o 220 korun měsíčně. Na rozdíl od první varianty by si tak více polepšily rodiny s dětmi.

Například bezdětný zaměstnanec se čtyřicetitisícovým platem by  vydělal měsíčně rovnou tisícovku, jeho stejně placený kolega se dvěma dětmi ještě o čtyři stokoruny víc. Tato varianta by ale znamenala tvrdý úder pro státní rozpočet: vypadlo by z něj 35 miliard korun ročně.

Ministr financí Miroslav Kalousek říká, že jde zatím o pracovní návrhy, které se můžou změnit. "Velmi pravděpodobně přijdu i s jinými variantami," řekl HN.

Lidé z ODS ale berou první Kalouskovy "nástřely" vážně. "Tyto návrhy ministra financí půjdou na koaliční jednání. Naše ekonomická skupina je posoudí už tento týden," říká místopředseda rozpočtového výboru za ODS Pavel Suchánek. 

Tlustý v akci

Propočty předložené Kalouskem se nelíbí tradičnímu kritikovi vládních daňových plánů, poslanci ODS Vlastimilu Tlustému. Na prvním mu vadí, že nesnižuje sazbu daně z 15 na 12,5 procenta, na čemž si část ODS hodně zakládá. Druhá varianta by podle něj zase způsobila příliš velký zásek do státních financí.

Pokud by se vládní koalice neshodla, měla by vážný problém: části lidí by před volbami daně naopak stouply. Reforma, kterou vláda loni protlačila sněmovnou, totiž pro rok 2009 sice snižuje daňovou sazbu z 15 na 12,5 procenta, omezuje ale zároveň slevy na dani. Pokud nedojde ke změně, čistý příjem lidí s platem pod 20 tisíc příští rok půjde dolů až o stovky korun.

 

ctete-v-uternich-530.gif