marihuana-konopi-192-128.jpg Podle zjištění Centra výzkumu protidrogových služeb by pětina lidí souhlasila s tím, aby se užívání konopí nijak netrestalo. V roce 1996 s dekriminalizací souhlasila jen desetina dotázaných. Podíl odpůrců změkčování pravidel pro pěstování a užívání marihuany nicméně stále převládá - s dekriminalizací by podle výzkumu nesouhlasily téměř dvě třetiny lidí. O výsledcích výzkumu informovala ČTK výkonná ředitelka centra Eva Čápová.

Tolerantnější názor k marihuaně vyjádřili muži, mladší lidé a ti, kteří již měli nějakou zkušenost s nelegálními drogami. Marihuana patří po alkoholu a tabáku k nejčastěji zneužívaným návykovým látkám v České republice. Podle výzkumů zkusila marihuanu asi čtvrtina patnáctiletých dětí v Česku. Z mezinárodních srovnání vyplývá, že české děti a mladí lidé experimentují s konopnými látkami skoro nejvíce z celé Evropy.

Za tři rostliny konopí má být jen pokuta - čtěte ZDE

Pěstování konopí nemusí být vždy trestné - čtěte ZDE 

Změnu v postojích společnosti ke kouření marihuany pozoruje také jeden z organizátorů pravidelné akce Million Marihuana March Marek Jehlička. Loni happening probíhal podesáté a zúčastnilo se ho asi 1500 lidí. Jehlička tehdy ČTK řekl, že zatímco v počátcích se na tyto iniciativy pohlíželo jako téměř na kriminální, deset let poté společnost diskutuje o možnostech dekriminalizace i legalizace marihuany.

Před letošními Velikonocemi poslala skupina lidí z iniciativy Konopí je lék otevřený dopis poslancům se žádostí, aby se umožnilo beztrestné pěstování a užívání marihuany k léčbě nemocí. Výzvu podepsali mimo jiné zpěváci Marta Kubišová a David Koller, filmařka Olga Sommerová a herečka Táňa Fischerová. Za akcí stojí také vedení pražského protidrogového sdružení Sananim.

Podle Centra výzkumu protidrogových služeb se spíše od represe k toleranci posunul názor společnosti i k drogám celkově. Drogově závislé toleruje 32 procent lidí, kteří však zároveň požadují, aby je stát chránil před negativními jevy spojenými se závislostmi druhých. Podíl lidí, kteří by chtěli, aby stát represivně zasahoval proti uživatelům drog, se snížil ze 76,4 procenta na 63,4 procenta. Skoro 51 procent dotázaných považuje za řešení posílení prevence a osvěty.