Podle ústavy je potřeba ke schválení smlouvy o radaru a amerických vojácích na českém území minimálně 101 poslanců. Vláda má i s přeběhlíky o jednoho víc. Ale právě oba přeběhlíci Michal Pohanka a Miloš Melčák, dvě poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová a lidovec Ludvík Hovorka radar podpořit zatím nechtějí.

Vládě přitom nepomůže, kdyby tito poslanci jen opustili sál a nehlasovali. Má jedinou šanci: musí je přesvědčit.
Velkou záhadou jsou zelení. Když ve čtvrtek NATO v Bukurešti radar podpořilo, zdálo se dokonce i předsedovi zelených Martinu Bursíkovi, že hlavní podmínka jeho strany je splněna.

Jenže už za pár dní se ukázalo, že, pokud jde o radar, existují dvě Strany zelených. Širší vedení strany v sobotu oficiálně vyzvalo poslance, aby hlasovali proti radaru. Opět se ukázalo, že Bursík širší vedení vlastní strany neovládá.

Čtěte více

    

    

Vedení zelených vyzvalo své poslance, aby odmítli radar

Zatím se dá předpokládat, že čtyři ze šesti zelených poslanců radar podpoří. Vládě to ale nestačí. "Pokud jde o zelené, splnili jsme všechny jejich podmínky. Jejich rétorika je pro mě nepříjemným překvapením," reagoval vicepremiér Alexandr Vondra z ODS.

Poslankyně zelených Jakubková vysvětluje odpor proti radaru tím, že nemá od vlády žádné informace. "Jestli chce vláda můj hlas, musí mi je dát. Chci vědět, jestli náhodou není pro bezpečnost Evropy nějaká jiná možnost než jen radar," řekla v neděli Jakubková. Její stranická kolegyně Zubová v sobotu zopakovala, že radar je pro ni nepřijatelný a požaduje jeho jasné začlenění pod velení NATO.

Lidovec Hovorka má podobný problém a chce znát přesný obsah smluv k radaru. Do té doby nedá souhlas k jeho stavbě. Váhají i oba přeběhlíci Pohanka s Melčákem.

Je otázkou, co by se stalo, kdyby sněmovna smlouvy k radaru odmítla. Má vůbec kabinet přichystánu nějakou záložní variantu?

"Takovou smlouvu si nemůžeme dovolit odmítnout. To by byla sebevražda, byť demonstrativní, a ta nemívá plán B," řekl vicepremiér Alexandr Vondra.

ctete-v-pondeli-530.gif