paroubek-gesto_192x128_.jpgSociální demokracie podá v příštích týdnech návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Ústřední výkonný výbor ČSSD dal v sobotu poslaneckému klubu strany zelenou, aby začal připravovat další pokus o parlamentní sesazení kabinetu. Na tiskové konferenci po jednání výboru to novinářům řekl šéf sněmovní frakce ČSSD Michal Hašek.

"Není to krok, který by spadl z nebe. Vyslovení nedůvěry vlády je otázkou týdnů, nikoli měsíců. Nahromadilo se tolik závažných problémů, že jako opozice k tomuto výjimečnému kroku musíme sáhnout," řekl Hašek.

Předseda strany Jiří Paroubek dopoledne v projevu k delegátům pražského zasedání ÚVV připustil, že ČSSD možná ani tentokrát s návrhem na vyslovení nedůvěry neuspěje.

"Je zřejmé, že ani tento pokus nemusí skončit úspěšně, ale to je údělem opoziční strany," řekl předseda strany. Socialisté však podle Parbouka svým návrhem dají najevo, že se distancují od politiky Topolánkovy vlády.

Čtěte více

Zatím 97 hlasů

Opozice v tomto volebním období zkusila vládě vyslovit nedůvěru už dvakrát, ani jednou se jí to nepodařilo. Předsednictvo strany v pátek vyzvalo poslanecký klub ČSSD, aby začal připravovat další návrh na vyslovení nedůvěry. Socialisté tvrdí, že současný kabinet je založen na korupci, ale přesto prosazuje řadu zásadních věcí, jako jsou změny ve zdravotnictví či umístění amerického radaru.

Vláda podle ČSSD nekomunikuje ani s veřejností, ani s opozicí. Sociálním demokratům vadí například navrhovaný zákon o církevních restitucích. Kritizují i nedávný návrat šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády.

"Táto vláda skončí nejpozději v červnu 2010. Podle nás to ale je příliš dlouhá doba, postupně se kupí argumenty pro to, aby i někteří rozumní koaliční poslanci pochopili, že vláda v tomto složení republice více škodí než prospívá," řekl Hašek.

On i Paroubek však připustili, že v sociální demokracii zaznívají také hlasy, které další návrh na vyslovení nedůvěry i jeho načasování zpochybňují s odůvodněním, že ČSSD by mohla tento institut častým využíváním devalvovat.

K vyslovení nedůvěry je třeba získat ve dvousetčlenné dolní komoře vždy aspoň 101 hlasů. ČSSD a KSČM mají přitom momentálně dohromady jen 97 hlasů. K sesazení vlády by tak potřebovaly pomoc někoho z koaličního tábora.

Při předchozích dvou pokusech nikoho takového na svou stranu nezískaly. Vládě navíc tehdy pomohli dva nezařazení poslanci, bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.