konference-ods__192x128_.jpgPokud zůstane ODS u moci i po volbách v roce 2010, chystá se zbourat další dosud nedotknutelnou výsadu Čechů: studium na veřejné vysoké škole zdarma. V dokumentu přijatém na dnešní stranické ideové konferenci v Hradci Králové je maskované jako "finanční spoluúčast studenta".

"Mluvíme o odloženém školném, které by student začal splácet až poté, co začne po studiích vydělávat," říká vzdělávací expert ODS Walter Bartoš. Celý systém chce ODS doplnit o systém půjček na vzdělání, které plánuje už současná vláda.

Čtěte více

Sám premiér na konferenci zasedl právě ve vzdělávací sekci. Ačkoliv závěry konference nejsou pro stranu nijak závazné, odložené školné patří mezi témata, která se v příštím volebním programu s velkou pravděpodobností objeví.

Už před volbami 2006 si ODS pozvala britského experta Nicka Barra z London School of Economics, který připravoval projekt odloženého školného pro britského labouristického premiéra Tony Blaira.

Dva roky staré výpočty ukázaly, že by průměrné školné mohlo dosáhnout výše zhruba 20 000 korun ročně. "Je otázka, jestli by se mělo platit podle finanční náročnosti studia nebo podle zájmu o ten který obor. Já si myslím, že by se vyšší částky měly platit za ta studia, o něž je větší zájem," říká poslanec Bartoš.

Topolánek: Vyrovnání s církvemi podpoříme jednomyslně

Na tiskové konferenci, která následovala po ideové konferenci, se premiér Topolánek vyjádřil i k návrhu zákona na vypořádání s církvemi. Podle Topolánka je tento návrh zákona natolik důležitý, že ho členové poslaneckého klubu ODS nechají projít do druhého čtení jednomyslně.

Co se týče případných úprav daňového systému v roce 2009, daň z příjmů by ODS zřejmě zachovala ve stávající výši. "Drtivou většinou vystupujících bylo zdůrazněno, že v této fázi je z mnoha důvodů výhodnější provést snížení na straně pojištění," uvedl Martin Říman.

Jak tento týden uvedly Hospodářské noviny, ODS navrhuje snížení sociálního pojištění v příštím roce ze současných 12,5 procenta na deset procent. Proti takové změně stojí ministr financí Miroslav Kalousek, který již vládě navrhl snížit pojistné pouze na 11,5 procenta.