Extremisté chtějí pod různými záminkami pochodovat 14. května z Letné ulicí Milady Horákové do Badeniho ulice, v které sídlí izraelské velvyslanectví. Jeden pochod stejnou trasou jim magistrát zakázal již v úterý.

"I když oznámené účely byly různé, skutečný účel shromáždění směřuje k výzvě k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti občanů pro jejich národnost, původ a náboženské vyznání," uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Informace o neonacistech v České republice

    

    

Tajná síť neonacistů ve vězeních

První máj: pochod extrémní pravice Prahou skončil

Leo Pavlát: Národní strana uráží oběti holokaustu

Badeniho ulici si navíc již dříve zabrala Židovská obec v Praze. V minulosti oznámila akci "Protest proti neonacistickému hnutí" na každý den do míst, která jsou se Židy nějakým způsobem spojena. Chce tím zabránit tomu, aby na nich mohl pořádat shromáždění někdo jiný.

Svolavatelé akcí extremistů chtěli podle oznámeného účelu pochodovat proti židovskému šovinismu, potlačování lidských práv Palestinců státem Izrael, k uctění památky padlých a proti svévolnému zakazování shromáždění oponentů úředníků magistrátu. V prvním, již dříve zakázaném případě mělo jít o shromáždění osob židovského původu k 60. výročí vzniku státu Izrael.

Všechna shromáždění svolal Petr Kalinovský, který bývá označován za někdejšího mluvčího neonacistického hnutí Národní odpor. Za zmocněnce označil Erika Sedláčka, který je podle policie aktivním příznivcem neonacistického hnutí. Kalinovský jako účel průvodu uvedl "Shromáždění osob židovského původu k 60. výročí vzniku Státu Izrael."

Magistrát zakázal také shromáždění Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska, které strana plánovala na Václavském náměstí 28. října 2008. Na stejnou dobu i místo totiž už dříve oznámila akci Národní strana.

Shromáždění sympatizantů extrémního nacionalismu, které má vést k oslavě vzniku židovského státu, byla magistrátu podezřelá. Magistrát uvedl, že "podle posudků, které magistrát získal, považuje úřad oznámený účel shromáždění za fiktivní."