tlusty_vlastimil_ods__192x128_.jpgCírkevní restituce budou poslanci projednávat, už potřetí, příští úterý a Tlustý s několika příznivci v klubu ODS je stále proti. Odmítá částku 83 miliard, kterou chce vláda vyplatit církvím za škody způsobené komunisty. Je to další ze soubojů s Topolánkem, které už přerostly do osobní roviny a ohrožují celou vládu. Kde se tato nenávist vlastně zrodila?

Sedmiletý souboj

"Skutečně nevím, nikdy jsem se to nedozvěděl. Asi je to proto, že se ukazuje, že mám pravdu. Premiér a ostatní ji nemají, ale premiér je premiér, já nejsem premiér a ostatní se podle toho ke mně chovají," vysvětluje si pro sebe Tlustý.

Topolánek o Tlustém takřka nemluví. Při rozhovorech dává najevo, že je pro něj jen jedním z poslanců, k němuž se nechce zvlášť vyjadřovat. Jen na konci roku 2006, kdy odmítl Tlustého vzít do své druhé vlády, řekl, že ho "lidsky, profesionálně, politicky, odborně" zklamal. Co to přesně znamená, ale nechtěl vysvětlit.

První zaznamenaný spor přišel už v roce 2001, kdy Tlustý patřil k hlavním postavám ODS a Topolánek byl "jakýsi senátor z Moravy". Tlustý tehdy, jako šéf poslaneckého klubu ODS, navrhoval zrušit Senát. Topolánek, tehdejší šéf senátorského klubu ODS, byl proti.

Čtěte také

Vážnější konflikt ale nastal na podzim 2002, kdy Václav Klaus oznámil kandidaturu na prezidenta. Skupina poslanců ODS, v čele s Tlustým, začala navrhovat rychlé zavedení přímé volby.

Topolánek se nejen postavil proti, ale dokonce řekl: "Připadá mi to, jako bychom se chtěli chovat jako politická prasata." Tlustý vrátil úder a obvinil Topolánka, že jako senátor plýtvá státními penězi, když cestuje do Jižní Ameriky.

V prosinci 2002 se Topolánek stal předsedou ODS a Tlustý, stejně jako kdykoliv potom, propadl a nezískal žádnou funkci ve vedení strany. "Vlasta Tlustý byl dlouho vrcholným lídrem ODS, byl vynikající rétor, měl kvality, které měl ve straně málokdo, ale pak se do čela dostal někdo, kdo nám tehdy připadal, jako nějaký neznámý senátor z Moravy," popisuje onen moment dlouholetý poslanec ODS Jan Klas, který má k Tlustému názorově blízko.

"Vlastík Tlustý roky usilovně pracoval a snažil se postupovat do vyšších funkcí, ale nikdy neuspěl. A najednou se zjevil Topolánek, lidsky odlišný člověk a z jeho pohledu možná nezaslouženě získal v krátké době vše, po čem Vlastík toužil," říká někdejší člen vedení ODS Miroslav Macek.

Od té chvíle se Tlustý choval jako sólista. Byl neúspěšný, neprosadil skoro žádný svůj návrh.

Tři měsíce na vrcholu

I mnozí členové ODS vidí příčiny dnešní války v době, kdy byl Tlustý ministrem financí v první Topolánkově vládě. Předtím v kampani uzavřeli oba rivalové příměří, ale pak se stalo cosi, o čem mají i vlivní členové ODS mlhavé představy. Na Tlustého prý nevzpomínají úředníci ministerstva financí zrovna s láskou.

Jako důležitější se ale jeví Tlustého solitérské schůzky s Milošem Zemanem a Václavem Klausem. Topolánek o nich dopředu nevěděl a z neformálních rozhovorů s lidmi z jeho okolí vyplývá, že se obával, že se Tlustý snaží za jeho zády domluvit novou vládu.

Pro vládu je celý spor čím dál zásadnější. Může ji rozbít. Může také zastavit Tlustého léta budovanou kariéru.

"Řekl bych, že se on o můj konec evidentně snaží, ale fakt nevím proč," říká Tlustý o Topolánkovi.