Ze sedmi uchazečů mohou o pořádání OH nadále bojovat Chicago, Tokio, Rio de Janeiro a Madrid. S Prahou vypadly ze hry Baku a katarské Dauhá.

"Není to žádné překvapení, postoupila ta nejzkušenější města," řekl podle ČTK po volbě šéf organizační společnosti Praha olympijská Tomáš Petera. Ten už před volbou označil v rozhovoru pro HN šance Prahy za nulové.

Čtěte také

Petera tvrdí, že společnost Praha olympijská se teď soustředí na to, aby Praha mezi kandidátská města postoupila pro rok 2020. "Už dlouho mluvíme o tom, že hlavním cílem je olympiáda v roce 2020 nebo 2024. Proto je pro Prahu nadějí, že Rio se v minulosti dvakrát nedostalo mezi kandidátská města a nyní uspělo," uvedl.

olympic-praha-billbord-192.jpgVe čtvrtek 12. června bude o dosavadní české kandidatuře, průběhu uchazečského procesu pro rok 2020 a o dalším postupu Prahy olympijské jednat komise rady hlavního města Prahy. "Další kroky budou schváleny na tomto zasedání," dodal Petera.

Klíčová pro českou kandidaturu má být analýza Mezinárodního olympijského výboru. "Co nám v odevzdaném dotazníku pochválí a co naopak vytknou. Ten materiál se podle toho upraví," uvedl Petera. Uchazečský proces pro olympijské hry v roce 2020 bude za čtyři roky podobný, přesná data ale ještě nejsou známa.

Rada hlavního města Prahy poskytla společnosti 12,5 milionu korun pouze pro uchazečskou fázi, podle Petery má ale Praha olympijská schválenou dotaci celých 100 milionů korun. Další přerozdělení financí by se mělo schvalovat právě na schůzi 12. června.

Po středečním rozhodnutí MOV nejsou momentálně aktuální jednání s vládou, která dala české kandidatuře právní záruky, nikoliv finanční. "Jednání s vládou budou v dalších čtyřech letech jednou z našich priorit, na které se budeme soustředit," upozornil Petera.

O olympiádu v roce 2016 se utkají silní kandidáti

Chicago věří, že se olympijské hry vrátí na americký kontinent poprvé od Atlanty 1996. Madrid se snaží o úspěch po nezdaru v boji o pořádání her v roce 2012, které získal Londýn. Zástupci Tokia chtějí zpět hry po 58 letech, Rio de Janeiro se může stát prvním olympijským městem v Jižní Americe.

Vybraná města musí nyní splnit další náročné požadavky MOV. Kandidátský dotazník musí být daleko rozsáhlejší než dotazník uchazečský, s jeho odevzdáním 12. února 2009 je třeba zaplatit půl milionu dolarů, přibližně osm milionů korun.
Zvláštní komise MOV potom všechna města navštíví a setká se ze zástupci kandidatury i vlády země. Hostitelské město her se bude volit 2. října 2009 na zasedání MOV v Kodani.