amnesty_international_192x128.jpgNa českých letištích nepřistávaly letouny s vězni na palubě, ale stroje, které měly převoz vězňů před nebo za sebou. V roce 2003 tak například v Praze přistálo letadlo, které přaváželo nezákonně drženého Jemence do věznice CIA v Afghánistánu.

AI na podobné úkazy poukazovala již před dvěma lety, nejprve uváděla, že i v ČR přistávaly letouny se zajatci na palubě. Později ale Českou republiku z evropských zemí, kde se tak mělo dít, vyloučila. České ministerstvo vnitra a obrany tehdy uvedlo, že o takových přeletech neví.

Převozy CIA přiznal jen Londýn

Ještě před AI o tajných letech CIA spekulovala média, ale evropské země podíl na podobných letech popřely, jen Británie připustila, že její území CIA takto využívala. Mělo se ale tak dít bez vědomí vlády.

Čtěte více:

Amnesty International nyní uvádí konkrétní termíny a jména. "V říjnu 2003 vzlétl Gulfstream V jet registrovaný pod číslem N379P z Washingtonu, po mezipřistání v České republice a Rumunsku zamířil do Jordánska, kde vyzvedl muže jemenského původu Muhammada Bašmiláha a nezákonně ho převezl do utajované americké věznice v Afghánistánu," uvedla AI.

Stejné letadlo, ale už registrované pod číslem N8068V, přistálo podle AI o tři měsíce později v Irsku a na Kypru, poté převezlo zajatce jemenského původu Chálida Maktarího z Iráku do věznice CIA v Afghánistánu. Letoun se do USA vracel přes Českou republiku.

AI: Američané vězně mučí a nespravedlivě odsuzují

Zpráva AI přináší informace o celkem třinácti lidech, na jejichž zadržování participovaly evropské země. "Šest z nich zůstává nezákonně zadržováno na Guantánamu, další byl v Egyptě vojenským tribunálem odsouzen v nespravedlivém procesu," píše Amnesty International. Všichni bývalí zajatci, se kterými AI hovořila, byli prý podle svých slov vystaveni mučení nebo špatnému zacházení. Zmíněný Chálid Maktarí strávil v různých zařízeních CIA více než dva roky.

AI vyzývá evropské země, aby zahájily nezávislá vyšetřování, která zjistí skutečný rozsah jejich zapojení do amerického programu. Evropa by měla zmíněné nezákonné praktiky veřejně odsoudit. "Stát je odpovědný za porušování mezinárodního práva, pokud vědomě pomáhá další zemi v páchání bezpráví," uvedla AI.