Premiér Mirek Topolánek a vicepremiér Alexandr VondraČeská vláda sice dává zabrat Evropské unii s váháním kolem Lisabonské smlouvy, sama ale v pátek uznala, že dokument v rozporu s Ústavou není.

"Stanovisko vlády k Lisabonské smlouvě, kterou si vyžádal Ústavní soud je, že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem Česka," řekl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Premiér Mirek Topolánek bez dalších podrobností informoval o tom, že vláda stanovisko poslala po svém pátečním zasedání.

Podle Vondry právní rozbor také uvádí, že česká vláda při sjednávání smlouvy postupovala "v dobré víře". Premiér Mirek Topolánek ale unii drží po irském NE Lisabonské smlouvě v nejistotě, přestože sám ji loni v prosinci slavnostně podepsal.

Čtěte více

Čekání na stanovisko

Summit, na němž se evropští představitelé minulý týden zabývali dalším osudem smlouvy po irském referendu, rozhodl, že ratifikační proces má pokračovat.

Češi si ale do závěrů prosadili poznámku, že v jejich případě je ratifikace pozastavena právě kvůli rozhodování soudu.

Vondra také řekl HN, že vládní stanovisko nemá rozhodování ústavních soudců nějak urychlit.  "Je to jedno ze stanovisek, které si soud vyžádal," dodal.

K Ústavní soudu dal eurosmlouvu Senát, v němž má ODS většinu. Obává se především přenosu kompetencí z Prahy do Bruselu a dalšího omezování individuálních práv. EU očekává, že Irové krach referenda posoudí a v říjnu přijdou s nějakým stanoviskem, což by mělo naznačit další vývoj kolem smlouvy.

"Ještě aspoň rok"

Vondra předpokládá, že smlouva zřejmě nebude v EU platit ani v pozměněné podobě dříve než za 12 měsíců. Bylo by však podle něj dobré, kdyby Česko ratifikovalo smlouvu ještě před zahájením svého předsednictví v EU v lednu 2009.

Zadrhnutí smlouvy v Irsku ale také znamená, že české předsednictví bude probíhat podle starých osnov, tedy v plnohodnotné podobě. Lisabonská smlouva totiž počítá se zavedením "prezidenta" EU, který má převzít roli premiéra předsedající země.