bezdomovci-praha__192x128_.jpgV pondělí začala v Praze platit magistrátní vyhláška, která výrazně omezila počet míst, na nichž je možné konzumovat alkohol.

Pražané a turisté tak budou muset zapomenout na pití vína či piva například na Národní třídě, Na Příkopě, za obchodním domem Tesco, na Kampě, ve Vrchlického sadech (park před hlavním vlakovým nádražím), na Petříně, na náměstí I. P. Pavlova nebo Karlově náměstí. Na seznamu naopak nejsou například Letná a Stromovka.

Prohlédněte si

Stejně tak vyhláška neznamená, že se na zmíněných místech nesmí pít alkohol zcela. Na předzahrádkách nebo v okolí stánků s párky si ho totiž lidé budou moci nadále dát beztrestně. Stejně tak se předpis nebude vztahovat na různé akce, jako jsou vinobraní, posvícení a silvestrovské oslavy.

Strážníci jsou v pohotovosti, zdaleka ale ne všude

Městští strážníci se na dodržování vyhlášky zaměřili od prvního dne platnosti. Policisté tvrdí, že poznají alkohol i například v láhvi od minerálky.

"Není to jako v Americe, nepomůže, když si to přelijí do jiné lahve nebo dají do sáčku. Máme testery, které se používají při dechové zkoušce. Ty při přiložení k tekutině rozeznají, jestli se jedná o alkohol," řekl podle ČTK jeden ze strážníků.

Reportéři HN přesto narazili například na hloučky bezdomovců s krabicovým vínem ve vestibulu metra na stanici Národní třída nebo na anglické turisty popíjející pivo. Policisté na místě nebyli.

Celkově se ale zdá, že vyhláška má v prvním dnu účinnosti pozitivní efekt. V mnoha lokalitách, kde jindy bývají s alkoholovými pijany problémy, například na Václavském náměstí, náměstí Jiřího z Poděbrad či v parku před hlavním nádražím, je tentokrát klid. Výraznou roli v tom však může hrát deštivé počasí, které v pondělí vyhání lid z pražských ulic.  

Pokuta: Až 1000 korun na místě, nebo 30 000 ve správním řízení

Podle pražského náměstka Rudolfa Blažka mohou za pití alkoholu na ulicích padat vysoké pokuty. Strážníci by ale měli vždy na místě posoudit, zda je popíjení společensky nebezpečné. Záležitost podle něj mohou kromě pokuty řešit domluvou nebo vykázáním z místa.

Lidé mohou dostat až tisícikorunovou pokutu na místě nebo až 30 000 korun ve správním řízení za popíjení v okolí škol, zdravotnických zařízení, stanic metra, dětských hřišť, na zastávkách a některých vyjmenovaných ulicích a parcích.

Proti alkoholu na ulicích bojují i další města

Praha není zdaleka jediné české město, které se pouští do boje proti popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích. Podobná vyhláška už začala platit také například v Ústí nad Labem, Zlíně či Kroměříži, uvažuje se o ní také v Brně nebo v Hradci Králové.

Čtěte více o zákazech pití alkoholu v českých městech