protest-smlouva-radar-vaclavak__192x128_.jpgVíce než tisíc lidí večer protestovalo proti úternímu podpisu česko-americké smlouvy o výstavbě radaru protiraketového systému v Brdech. Shromáždění na Václavském náměstí a následujícího pochodu na Hradčany se zúčastnilo podle policejního odhadu 1800 lidí. Demonstrace se obešla bez incidentu, řekla ČTK pražská policejní mluvčí.

 

Během neohlášeného pochodu zablokovali jeho účastníci na několik desítek minut dopravu postupně na Národní třídě, na Smetanově nábřeží i v Letenské a Nerudově ulici. Cestu na Úvoz a Radniční schody jim blokovali těžkooděnci, stejně jako vstup z Hradčanského na Loretánské náměstí, kde se v jednom z paláců konala recepce na počest americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové.

 

Condolleezza Riceová v Praze

 

Mluvčí Iniciativy Ne základnám Jan Tamáš se pokusil přes policejní zátaras předat dopis pro Riceovou, ale neúspěšně. Chce ho proto odevzdat na americkém velvyslanectví i s dárkem - kusem ostnatého drátu z místa, kde by měl radar stát. Demonstranti poté na Hradčanském náměstí strávili několik desítek minut vsedě. Stejně jako při pochodu skandovali hesla: "Hanba vládě", "Radar tady nechceme", "Nebudeme mlčet", "Topolánek ven".

Odpůrci radaru trefili ministra Schwarzenberga rajčetem

Při odjezdu šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové z Černínského paláce odpůrci výstavby radaru v Brdech trefili ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ) rajčetem. Schwarzenberg a Riceová opouštěli Černínský palác po podpisu smlouvy o výstavbě americké radarové základny v Česku.

Podle mluvčí ministerstva Zuzany Opletalové se incident stal ve chvíli, kdy politik z vlastní vůle došel ke skupině demonstrantů, aby si s nimi promluvil. Jedno z rajčat trefilo ministra, druhé jeho bodyguarda. Skupina ztropila výtržnost i před Riceovou, kterou vyprovodila zdviženým prostředníkem a vulgárními hesly.

Podle Opletalové jel ministr v autě za kolonou Riceové, a když si všiml skupinky demonstrantů, nechal vůz zastavit. Vystoupil a šel k protestujícím, aby je pozdravil a promluvil si s nimi. Nespokojenci však po ministrovi hodili dvě rajčata a jedním ho zasáhli do hlavy. Ochranka poté urychleně odvedla Schwarzenberga zpátky do auta.

Opletalová dodala, že rajče se nerozmáčklo, o čemž údajně Schwarzenberg později vtipkoval. "Ta rajčata už jsou dneska tak geneticky upravená, že se ani nerozbijí, když je někdo hodí," řekl prý ministr.

Střety mezi příznivci a odpůrci nebyly

Před ministerstvem zahraničí se také odpoledne sešla asi desítka příznivců zřízení radarové základny USA v České republice. Na místě bylo i několik odpůrců radaru, obě strany se ale nestřetly. Shromáždění přihlíželo zhruba 20 policistů.

Příznivci radarové základny se s transparenty "Koupím chalupu v Brdech. Zn.: Radar vítán" a americkými vlaječkami shromáždili na Loretánském náměstí zhruba v době, kdy byla smlouva o radaru podepsána. Odpůrci radaru si přinesli transparenty "Pozor zradar" nebo "Kondolence rýžová, nepodepisuj tady to svinstvo, jinak...".

Radar přišel podpořit i Milan Paumer, který se spolu s Ctiradem a Josefem Mašínem probil v roce 1953 do západního Německa. "Jsme v malé zemi, jsme obklíčeni totálně nepřáteli a Amerika nás vždycky vytáhla z nějakých problémů a byla k nám dobrá," řekl ČTK Paumer, který věří, že se základna nakonec vybuduje.

Stovky lidí na Václavském náměstí

Více než tisíc lidí se v podvečer sešlo na Václavském náměstí v Praze při protestu proti smlouvě o umístění radaru protiraketové obrany USA v ČR.

Aktéři shromáždění vyzvali vládu k demisi, premiéra Mirka Topolánka nazvali lhářem, nešetřili ani americkou ministryni. Tvrdili, že v její osobě přijel do Prahy válečný zločinec. Řečníci kritizovali, že se americká ministryně s odpůrci základny odmítla sejít, konkrétně s předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD).

Účastníci protestu znovu vyzývali k referendu o základně. Petici za jeho uspořádání prý podepsalo na 100.000 lidí a základnu USA v ČR odmítá sedm milionů českých občanů.

Mezi aktivisty byli komunisté, zelení, anarchisté nebo Jan Neoral, starosta obce Trokavec, v jehož blízkosti má radar stát. Nechyběli ani předseda KSČM Vojtěch Filip, exministr zahraničí a bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, ale ti jen přihlíželi.