langer_klaus__192x128_.jpgPrezident Václav Klaus zřejmě podepíše zákony týkající se policejní reformy. Ministr vnitra Ivan Langer ve čtvrtek novinářům po jednání s Klausem na zámku v Lánech řekl, že se mu hlavu státu o potřebnosti reformy podařilo přesvědčit.

Normy po zásazích sněmovny ruší od příštího roku právo strážníků měřit radarem rychlost jízdy v obci, což vyvolalo kritiku mnoha starostů. Langer přiznal, že postavení městské a obecní policie vnímá jako problém i prezident. Zákony, jak je parlament schválil, rovněž předpokládají, že trestné činy policistů by mohli od příštího roku vyšetřovat jen jejich kolegové. Obě tyto věci by měly řešit novely, které Langer již dříve slíbil předložit.

Reformu schválili v červnu poslanci a minulý týden také senátoři. Pokud ji prezident podepíše, začne platit od 1. ledna příštího roku.

Klause podle Langera zajímalo hlavně to, zda reforma není jen "předěláváním fasády na starém domě". "Ujistil jsem ho, že to je zásadní rekonstrukce, ale že i ta fasáda bude hezká," podotkl Langer. Dodal, že z Klause, který se v Lánech zotavuje po červnové operaci kyčelního kloubu, cítil obrovskou energii a chuť vrátit se naplno do práce.

Langer označuje reformu za největší změnu policie za posledních 50 let. Normy rozšiřují některé pravomoci policie a mění také její organizační strukturu, podle ministra vnitra naplní heslo "pomáhat a chránit".

Nové pravomoci: Paralyzér i vypnutí všech mobilních telefonů

Policisté budou mít nově právo používat elektrické paralyzéry v případě, že ostatní donucovací prostředky selžou. Budou mít také možnost vypnout telekomunikační spojení v případě vážné bezpečnostní hrozby. Při pátrání získají přístup k údajům o telefonátech, o použití platebních karet a o poskytnutí lékařské péče.

Strážci zákona už nebudou muset doručovat úřední písemnosti nebo nahrazovat pořadatele při sportovních akcích. Zasahovat budou jen v případě, že organizátoři nezvládnou situaci a zdraví účastníků akce bude ohroženo. Na rozdíl od původního vládního návrhu však budou na vyžádání asistovat při exekucích majetku.

Dopravní policisté už nebudou nově vyšetřovat banální nehody, ale jen havárie, u nichž škoda přesáhne 100.000 korun; nyní je to 50.000 korun.

Zákony související s reformou policie také zvyšují pokuty za některé přestupky proti veřejnému pořádku, a to většinou ze současných 1000 korun na pětinásobek. Pokutu za porušení pořádku může dostat například člověk, který neuklidí výkaly po svém psovi, ruší noční klid nebo neuposlechne pokynů policisty.

Zatím nejkontroverznější součástí reformy je to, že městská policie má přijít o právo měřit rychlost jízdy na silnicích. Senátoři požadují, aby obecní policie mohla měřit rychlost v zastavěných částech obcí v součinnosti s republikovou policií.

Čtěte více

Senátorům Langer již dříve slíbil, že do konce srpna předloží novelu zákona o silničním provozu, do níž zapracuje jejich požadavky. Podobně má být dalšími novelami zachována pravomoc státního zastupitelství vyšetřovat trestné činy policistů.